دستگیره هوشمند در حقیقت نوعی از قفل‌های امنیتی است که می‌توان آن را از طریق تلفن‌های همراه کنترل کرد. نصب دستگیره هوشمند از آن جهت ضروری است که امکان کنترل کاملاً اتوماتیک درب از راه دور بدون کلید را فراهم می‌نماید. در این مقاله قصد داریم ضمن بیان مزایا‌ی نصب دستگیره هوشمند، به بررسی نکات مرتبط با نصب نیز بپردازیم.

دستگیره هوشمند چیست؟

مراحل نصب دستگیره هوشمند

دستگیره هوشمند محصولی کاربرپسند است که توسط یک برنامه بصری مدیریت می‌شود و راه‌حلی موثر برای کنترل دسترسی ارائه می‌دهد که برای امنیت فضای داخلی، به کارت یا کلید نیازی ندارد. معمولاً سه گزینه دسترسی (اپلیکیشن تلفن همراه، اثر انگشت و پین کد) برای دستگیره‌های هوشمند تعریف می‌شود.

اپلیکیشن تلفن همراه

اپلیکیشن دستگیره هوشمند

در این روش با استفاده از تلفن همراه خود و از طریق برنامه نصب شده می‌توانید قفل درب را باز نمایید. با استفاده از این برنامه شما خواهید توانست به‌راحتی کلید مجازی خود را تغییر دهید یا حذف کنید.

اثر انگشت

دستگیره هوشمند با اثر انگشت

در این روش می‌توانید پس از نصب دستگیره هوشمند، مجوز دسترسی معمولاً برای حداکثر ۱۰۰ کاربر را بدون کلید، ایجاد کنید! گزینه اثر انگشت به شما امکان می‌دهد تا اثر انگشت‌های مجاز را به کلیدهای مجازی تبدیل نمایید.

پین کد

پین کد دستگیره هوشمند

برای استفاده از این شیوه باز کردن قفل، لازم است صفحه را بکشید تا صفحه کلید فعال شود و با استفاده از بیش از ۱۰۰ پین کد مختلف به‌راحتی قفل درب را باز کنید. با تنظیم پین کد‌های شخصی برای بازه‌های زمانی مختلف و مشخص، راه‌حلی ساده و کاربردی است که برنامه‌ریزی برای کنترل دسترسی در فضاهای کاری مشترک را امکان‌پذیر می‌کند.

با نصب دستگیره هوشمند، می‌توانید مجوز دسترسی انفرادی را به کارکنان موقت یا تصادفی بدهید و از این طریق کنترل کنید که چه کسی و در چه زمانی به اتاق دسترسی پیدا می‌کند.

مزایا‌ی نصب دستگیره هوشمند

مزایا‌ی نصب دستگیره هوشمند

همان‌طور که ذکر کردیم، دستگیره‌های هوشمند قادرند زمینه را برای کنترل درب‌ها از راه دور فراهم نمایند. از جمله مهم‌ترین مزایا‌ی نصب دستگیره هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان نمودن دسترسی

یکی از مهم‌ترین مزایا‌ی دستگیره‌های هوشمند این است که می‌توان آن‌ها را بدون نیاز به کلید یا کارت از راه دور تحت کنترل درآورد. این دستگیره‌ها به‌خصوص در خانه‌های بزرگ بسیار کاربردی هستند. با نصب دستگیره هوشمند می‌توان موارد زیر را عملی نمود:

 • اشتراک‌گذاری رمز‌های یک بار مصرف
 • ثبت ورود و خروج
 • ارسال پیامک‌های هشدار

روش‌های دسترسی متنوع

انواع مختلفی از روش‌های دسترسی برای قفل‌ها وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ثبت اطلاعات بیومتریک مانند اثر انگشت، رمز‌های عددی، الگویی، تگ‌ها یا کارت RFID اشاره کرد. از طرفی قفل‌های هوشمند در انواع مختلف دستگیره‌های کلاسیک، بدون دستگیره (برای درب‌های اتاق‌های داخلی) و پوش‌و‌پول به بازار عرضه می‌شوند. در واقع به‌کارگیری تمامی روش‌های کنترل دسترسی می‌تواند در ایجاد ایمنی آسان، بسیار موثر باشد.

توانایی پیش‌بینی نمودن سناریو‌ها

یکی از ویژگی‌های یک دستگیره هوشمند باکیفیت این است که بتواند در موقعیت‌های مختلف، سناریو‌های تعیین شده را به مرحله‌ی اجرا بگذارد. از جمله مهم‌ترین این سناریو‌ها عبارتند از:

 • سناریو‌ پایان باتری

بسیار اهمیت دارد که در هنگام خرید و نصب دقت کنید که قفل هوشمند باتری پشتیبان داشته باشد. در واقع سیستم‌هایی در انواع قفل‌های هوشمند طراحی شده‌اند که قبل از تخلیه کامل شارژ باتری، هشدار‌‌هایی را اعلام می‌کنند. از طرفی لازم است تا پین برق‌رسانی در مواقع اضطراری نیز در نظر گرفته شود.

 • سناریو‌ آتش‌سوزی یا سایر حوادث

یکی از مواردی که باید مد نظر قرار گرفته شود، زمانی است که آتش‌سوزی رخ داده و دستگیره‌ها می‌توانند عامل مرگ بسیاری از افراد شوند. در واقع دستگیره‌های معمولی در این زمان ممکن است کارایی خود را از دست بدهند و بر اثر قفل شدن، افراد در اتاق‌ها حبس شوند. به‌همین دلیل دستگیره‌های هوشمند معمولاً به‌نوعی طراحی می‌شوند که در هنگام آتش‌سوزی مانع از بسته شدن درب‌ها شوند.

 • سناریو‌ رمزنگاری توابع خیالی

یکی از جالب‌ترین قابلیت‌های برخی از قفل‌های هوشمند، زمانی است که شما در کنار فردی ایستاده‌اید که نمی‌خواهید از رمز شما باخبر شود. در این حالت شما قادر خواهید بود با وارد کردن یک یا چند رقم قبل و بعد از رمز اصلی خود، وارد شوید. در واقع قفل به‌صورت هوشمند توانایی تشخیص این حالت را خواهد داشت.

 • سناریو‌ انگشت خون‌دار!

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید که دزدان می‌توانند با بریدن انگشت فردی و قرار دادن آن روی قفل‌های اثر انگشتی، وارد شوند. اما سیستم الکترواستاتیک قفل‌های هوشمند پیشرفته فقط اثر انگشتی را اسکن می‌کند که خون در آن جاری باشد!

 • سناریو‌ شب‌بند

یکی از بهترین ویژگی‌های برخی از دستگیره‌های هوشمند این است که با مکانیسم قفل شب‌بند، هیچ فردی قادر نخواهد بود حتی با اثر انگشت صحیح، اسکن کف دست، تگ یا رمز عبور وارد شود. این مسئله درباره قفل تشخیص چهره نیز صدق می‌کند و در واقع در این حالت، حداکثر حریم خصوصی رعایت می‌شود.

 • سناریو‌ لغو ورود

در هنگام خرید قفل هوشمند باید به این نکته توجه کنید که باید امکان باطل نمودن اجازه ورود برای افراد، وجود داشته باشد. این کار به‌آسانی و از طریق تغییر تنظیمات دستگیره، امکان‌پذیر خواهد بود.

 • سناریو‌ تایید دو مرحله‌ای

اگر به‌تعداد دفعات مکرر از محل زندگی یا کار خود دور می‌شوید، بهتر است که سیستم امنیتی قدرتمندتری را انتخاب کنید. این بدان معنا است که در این زمان می‌توانید ترکیبی از روش‌های شناسایی از طریق اثرانگشت، رمز عبور یا تگ را فعال‌سازی نمایید.

ایجاد ایمنی بالا

سارقان در گذشته، در هنگام ورود معمولاً قفل‌ها را می‌شکستند. نصب دستگیره هوشمند این امکان را فراهم می‌کند تا به‌محض ورود افراد ناشناس، پیامکی به شماره ثبت شده ارسال شود. این اقدام می‌تواند در افزایش امنیت بسیار موثر باشد.

از طرف دیگر، معمولاً انواع دستگیره‌های هوشمند از آلیاژ بسیار مقاوم ساخته می‌شوند و در نتیجه در برابر آسیب می‌توانند مقاومت بالایی را نشان دهند. همچنین از طریق ایجاد حریم خصوصی ناشی از رمز‌های امنیتی، نقش مهمی در ایجاد ایمنی بالا خواهند داشت.

داشتن سیستم‌های امنیتی پیشرفته

یکی از معایب قفل‌های هوشمند در گذشته، امکان هک شدن با استفاده از شوک‌های الکتریکی بود. در نسل جدید این قفل‌ها، مشکل مذکور برطرف شده است و این قفل‌ها به سیستم‌های امنیتی ضد شوک و ضدهک مجهز شده‌اند. در واقع تکنولوژی این قفل‌ها به این صورت است که با تغییر ولتاژ، دستگیره غیرفعال می‌شود و در نتیجه امکان ورود و خروج وجود نخواهد داشت. این قابلیت، مهر تاییدی بر امنیت قفل هوشمند است.

مراحل نصب دستگیره هوشمند

نحوه نصب دستگیره هوشمند

به منظور نصب دستگیره هوشمند لازم است در ابتدا چک لیستی را تهیه نمایید و قبل از شروع، مطمئن شوید که موارد و ابزارهای زیر را دارید:

 • پیچ گوشتی
 • خط کش یا متر نواری
 • چکش و بلوک چوبی (در صورت استفاده از درایو در قفل)

به یاد داشته باشید که برای سفت کردن پیچ‌ها نباید از مته‌ برقی یا پیچ گوشتی برقی استفاده کنید. در ادامه لازم است تا مطابق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول: درب را بررسی کنید.

در این مرحله باید مطمئن شوید که گوشه‌ها صاف هستند و درب به‌راحتی باز و بسته می‌شود. اگر گیره در هنگام بسته شدن به‌آسانی هم‌تراز نشود، ممکن است قفل هوشمند به درستی کار نکند. قبل از شروع نصب دستگیره هوشمند مطمئن شوید که درب به صورت صحیح بسته می‌شود.

مرحله دوم: چفت کلیدخور را مورد بررسی قرار دهید.

دستگیره هوشمند جایگزین چفت کلیدخور می‌شود. اگر از قبل قفل هوشمند نداشته‌اید، نیاز به نجاری برای نصب آن خواهید داشت.

توجه کنید که مغزی قفل هوشمند با سایر قفل‌ها متفاوت است و با قفل‌های سیلندری مغزی یا پیچ وصل شده به دستگیره و دسته درب کار نمی‌کند.

مرحله سوم: ضخامت درب را بررسی کنید.

در مرحله بعد لازم است ضخامت درب را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که ضخامت درب از حد معمول کمتر باشد، ما به شما قفل هوشمند زاگرس را پیشنهاد می‌دهیم. برای درب‌های شیشه‌ای، قفل هوشمند توچال مناسب است و برای مابقی درب‌ها، می‌توانید از میان مدل‌های مختلف قفل و دستگیره هوشمند انتخاب کنید.

مرحله چهارم: قفل را مورد بررسی قرار دهید.

ورودی سوراخ در دیواری که گیره به داخل آن می‌لغزد، باید برای دستگیره هوشمند به اندازه کافی بزرگ باشد. بنابراین قبل از نصب قفل هوشمند باید این مورد را بررسی کنید.

مرحله پنجم: مرکز قفل تا لبه درب را اندازه بگیرید.

در هنگام نصب دستگیره هوشمند باید اطمینان حاصل کنید که فاصله بین مرکز قفل درب تا لبه آن بین ۶۰ تا ۷۰ میلی‌متر باشد. این ابعاد برای نصب دستگیره هوشمند مورد نیاز است.

هنگامی که در مرحله آخر برآورده نمودن تمامی الزامات توسط درب، مورد تایید قرار گرفت، می‌توانید قفل هوشمند را به کنترل پنل متصل نمایید. اگر درب تمام الزامات را برآورده نمی‌کند، باید در جستجوی یک نجار برای تعمیر یا اصلاح درب برای کار با قفل یا دستگیره هوشمند باشید.

پیشنهاد به مطالعه: تعمیر قفل هوشمند

انتخاب دستگیره هوشمند متناسب با درب

نصب دستگیره هوشمند متناسب درب

در هنگام خرید و نصب دستگیره هوشمند، توجه به درب بسیار اهمیت دارد. در واقع در این راستا، محل لولا بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا اگر درب راست بازشو است، باید قفل راست‌گرد و اگر چپ بازشو است، باید قفل چپ‌گرد را خریداری نمایید.

از طرفی اگر قصد خرید قفل‌های پول‌و‌پوش را دارید، باید به داخل یا بیرون باز شو بودن درب نیز دقت نمایید. توجه کنید منظور از درب داخل بازشو درب‌هایی است که برای باز کردن آن‌ها لازم است تا دستگیره را فشار دهید و برای بستن آن‌ها باید دستگیره را بکشید. 

از آن‌جایی‌که معمولاً اکثر درب‌ها در کشور ما از نوع داخل بازشو هستند، در صورتی که درب بیرون بازشو دارید، باید حتماً به فروشنده اطلاع دهید. در هنگام خرید اگر درب خارج بازشو داشته باشید، فروشنده قفل کششی فشاری و در صورت درب داخل بازشو، قفل فشاری کششی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نکات مهم پس از نصب دستگیره هوشمند

نکات نصب دستگیره هوشمند

پس از نصب دستگیره هوشمند لازم است به مواردی توجه کنید که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • اگرچه نصاب معمولاً توضیحاتی را درباره تنظیمات دستگیره به شما ارائه می‌دهد، اما لازم است که حتماً یک بار خود‌تان تنظیمات امنیتی دستگیره را انجام دهید.
 • یکی از مواردی که باید حتماً به آن دقت کنید این است که بعد از راه‌اندازی قفل هوشمند توسط نصاب، لازم است رمز را حتماً تعویض نمایید.
 • بعد از این که نصب دستگیره هوشمند به صورت کامل انجام شد، آن را چندین بار به شیوه‌های مختلف باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که قفل و دستگیره به درستی عمل می‌کنند.
 • اگر دستگیره دارا‌ی کلید مکانیکی است، حتماً آن را در جای امنی در بیرون از محل، نگهداری کنید تا در مواقع ضروری بتوانید از آن استفاده نمایید.
 • به هیچ وجه رمز عبور را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید. از طرفی پیشنهاد می‌شود که حتماً هر از چندگاهی، رمز عبور را به منظور افزایش امنیت، تغییر دهید.
 • از دستکاری دستگیره خودداری کنید و اگر مشکلی در آن ایجاد شد، حتماً با مراکز مجاز تماس حاصل فرمایید.

خرید دستگیره هوشمند تنسر لاک

نصب دستگیره هوشمند تنسر لاک

این روز‌ها پیشرفت تکنولوژی زندگی را بسیار آسان کرده است. بسیاری از دغدغه‌های انسان پیشین مانند ترس از عدم امنیت در منزل یا محل کار، با ظهور انواع قفل‌های هوشمند، تقریباً برطرف شده است. خرید و نصب دستگیره هوشمند، صرف نظر از تمام مزیت‌هایی که دارد، به افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند با خیال راحت‌تری از دارایی‌های خود محافظت کنند.

از طرفی اگرچه این روز‌ها حریم خصوصی کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد، اما قفل و دستگیره‌های هوشمند تمامی تلاش خود را در این راستا به‌کار گرفته‌اند. با استفاده از این ابزار می‌توان از راه دور، رفت‌و‌آمد به منزل یا محل کار را تحت نظر گرفت و همین امر موجب شده تا بسیاری از مدیران سازمان‌ها، به این قفل‌ها بسیار علاقه‌مند شوند.

ما در مجموعه تنسر لاک، انواع قفل‌های هوشمند تنسر شامل قفل‌های مسکونی و اداری، دستگیره هوشمند و قفل‌های هتلی را در اختیار کاربران قرار می‌دهیم. قفل‌های هوشمند تنسر جزء بهترین قفل‌های هوشمندی است که در بازار خواهید یافت و این قفل‌ها به‌عنوان تنها قفل بیومتریک هوشمند، به خارج از کشور نیز صادر می‌شوند.

قفل‌های هوشمند مسکونی و اداری تنسر لاک را می‌توان از طریق رمز عبور، اثر انگشت و کارت هوشمند (برای قفل‌های کارتی) بازگشایی نمود و برای مواقع ضروری نیز کلید مکانیکی اضطراری در نظر گرفته شده است. برخی از قفل‌های هوشمند تنسر قابلیت بازگشایی از طریق اپلیکیشن تلفن همراه را نیز دارند که این قابلیت در تعداد معدودی از قفل‌های هوشمند تولید شده توسط برند‌ها، مشاهده می‌شود.

بدنه قفل‌های هوشمند تنسر ضد سرقت، ضد خش، ضد زنگ و با مقاومت بسیار در برابر ضربه است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های قفل‌های هوشمند تنسر قابلیت رمزنگاری توابع خیالی است.

اگر پیش از این نسبت به خرید قفل هوشمند و یا دستگیره هوشمند اقدام کرده‌اید اما از عملکرد آن رضایت ندارید، بهتر است که در اسرع وقت آن را تعویض کنید. با جایگزین کردن قفل هوشمند ایرانی تنسر لاک با قفل قبلی، تغییرات را به شکلی ملموس احساس خواهید کرد و دقیقا به همین علت است که تولیدات این برند به عنوان بهترین قفل هوشمند ایرانی شناخته می شود.

لازم به ذکر است که برای ساکنان تهران، امکان بازدید و پرو رایگان پیش از خرید وجود دارد. همچنین مشاوره رایگان کارشناسان تنسر لاک به شما کمک می‌کند تا بهترین محصول را متناسب با نیاز فضای مد نظر خود انتخاب کنید.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و یا آگاهی از قیمت قفل هوشمند، با کارشناسان تنسر لاک تماس حاصل نمایید.