در دنیای پرمشغله امروز، امنیت یکی از نگرانی های بزرگ انسان محسوب میشود. در این شرایط، افراد دائما به دنبال راه های مطمئن برای محافظت از جان و مال خود هستند و اگر این راه ها در عین حال که امنیت را برقرار میکند، ساده نیز باشد، عالی میشود. امروزه قفل های اثر انگشتی این خواسته را برای ما ممکن نموده اند. ما میخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که چرا باید از قفل های اثر انگشتی استفاده نماییم.

مقدمه

قفل اثر انگشتی

 تا قبل از اینکه بشر به تکنولوژی های پیشرفته خود دست پیدا کند، برای مدت زمان بسیار طولانی، رایج ترین راه برای محافظت از خانه و وسایل ما، استفاده از سیستم های قفل و کلید بود. این سیستم ها، مشکلاتی از قبیل آسیب پذیری بالا، گم شدن کلید و راحت نبودن برای افراد مسن و معلول دارد و نمی تواند امنیت افراد را تضمین کند.

سطح بعدی امنیت توسط سیستم های مدرن تری ارائه شد که استفاده از رمز عبور یا PIN به عنوان ابزاری برای تأیید اعتبار اشخاص میباشد. در چنین سیستم هایی، رمز ورود کاربران معتبر به منظور اعتبار سنجی ذخیره می شود که ایمنی قابل توجهی را فراهم می کند؛ زیرا به عنوان یک رمز مخفی برای کاربران مجاز عمل می کند. اما این سیستم  با برخوردار بودن از امنیت قابل قبول، یک ایراد بزرگ نیز دارد. ایراد بزرگ سیستم های مجهز به رمز عبور این است که کاربر های غیر مجاز با استفاده از برخی تکنیک های پیچیده، میتوانند سیستم قفل را هک کنند و در این صورت امنیت خانه ی شما با مشکل اساسی روبرو میشود.

جدیدترین شکل سیستم های کنترل دسترسی به خانه، با اطلاعات بیومتریک مانند اثر انگشت سروکار دارد. این مزیت فوق العاده، بر مشکلات سیستم های امنیتی قبلی غلبه میکند و سطح بالایی از دقت تشخیص را فراهم می آورد. پوست انگشتان ما، دارای برجستگی های خاصی بر روی هر انگشت است که منحصر به فرد و تغییرناپذیر میباشد و این همان چیزی است که اثر انگشت را به یک ویژگی خاص برای شناسایی هر فرد تبدیل می کند. وجود سیستم های امنیتی مبتنی بر اثر انگشت، در بسیاری از شرایط زندگی روزمره ما دیده می شود. این سیستم ها در مکان های مختلف مانند دفاتر، صنایع، مدارس و اخیراً در امنیت خانه دیده میشوند. سیستم های اثر انگشتی، از ترکیب فناوری بیومتریک و سیستم های جاسازی شده بهره میبرد. علاوه بر این، از گذشته، فناوری بیومتریک برای یافتن مظنونین توسط مجریان قانون استفاده میشد و اکنون از آن برای شناسایی افراد مجاز نیز استفاده میگردد.

مقایسه قفل اثر انگشتی با دیگر سیستم ها

اصلی ترین و بارزترین مزیت این فناوری در مقایسه با سیستم های امنیتی معمولی خانه مانند کلیدها یا رمزهای عبور این است که ذاتاً با صاحب خانه ارتباط دارد و سرقت از این خانه ها، در عمل غیر ممکن است. تصور رایج مبنی بر اینکه استفاده از قفل های بیومتریک در سیستم های امنیتی خانه، باعث پرداخت هزینه های سر سام آور و پیچیدگی در رفت و آمد میشود، در واقع تصوری اشتباه است. ادغام ویژگی های بیومتریک در سیستم های امنیتی، هزینه بر نیست و صاحبان منازل می توانند به راحتی از این فناوری برای تأمین امنیت اموال خود در برابر سارقان و مزاحمان استفاده کنند. در حال حاضر، افراد بیشتری به استفاده از این فناوری ترغیب شده اند زیرا راحت و مقرون به صرفه است و با این قفل ها دیگر نگرانی از بابت امنیت جان و مال خود ندارند.

با بهره گیری از قفل های اثر انگشتی، صاحبان خانه نیازی به محفوظ نگه داشتن رمزها یا کلیدهای خانه خود ندارند و همچنین اثر انگشت های اشخاص نیز قابل اشتراک و گم شدن نمیباشند. این همان سادگی است که فناوری بیومتریک همراه با بهبود اطمینان و امنیت، برای کاربران به ارمغان می آورد. با استفاده از سیستم های قفل و کلید سنتی، مواردی که مالک خانه، کلید خود را فراموش یا گم میکند، اتفاق کم سابقه ای نیست. در این مواقع، مالک و اعضای خانواده ممکن است مجبور باشند مدت زمان طولانی را انتظار بکشند تا یک قفل ساز حرفه ای، درب خانه را باز کند. علاوه بر آن، مالک خانه همچنین باید مبلغ گزافی را خرج کند تا قفل ساز قفل درب را باز و سپس آن را تعویض نماید. اگرچه به نظر میرسد قفل های بیومتریک، چیزی شبیه به یک فیلم علمی تخیلی باشد، اما این فناوری در حال رایج شدن است و قفل های مختلف اسکن اثر انگشت، اکنون به راحتی در دسترس هستند.

افراد میتوانند با استفاده از اثر انگشت خود بدون هیچ زحمتی شناسایی و تأیید کنند که در واقع همان کسانی هستند که ادعا می کنند، میباشند. قدرت این فناوری چنین است و مالکان و خانواده های آنها دیگر نگران کلید نخواهند بود. یک سیستم امنیت خانگی بیومتریک قطعاً راه حل بهتری است و در مقایسه با قفل های معمولی درب کلید ، قفل صفحه کلید بدون کلید ، قفل درب ترکیبی یا قفل کارتخوان مزایای فوق العاده ای دارد. از آنجا که این قفل ها فقط براساس یک اثر انگشت منحصر به فرد توسط شخص خاصی باز می شوند ، بنابراین برای تأمین امنیت ، سرعت و راحتی بسیار عالی هستند. علاوه بر این که دقیق ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم امنیت خانه است ، تکثیر این روش نیز عملاً غیرممکن است. امروزه برترین تولیدکنندگان قفل دنیا نیز رو به تولید قفل های اثر انگشتی آورده اند؛ زیرا آنان نیز میدانند در حال حاضر قفل های بیومتریک، امنترین قفل های موجود است.

این سیستم همچنین میتواند به راحتی اثر انگشت ورودی را با اثر انگشت ثبت شده کاربر خاص، مقایسه کند و بررسی نماید آیا این اثر انگشت متعلق به آن فرد است یا خیر. در حقیقت با قفل های اثر انگشتی، امنیت خانه های ما به معنای واقعی کلمه در دستان ما است.

نحوه کار با قفل های اثر انگشتی

نحوه کار با قفل اثر انگشتی

سیستم های اثر انگشتی، بیش از یک قرن به عنوان تکنیک شناسایی اشخاص، مورد استفاده قرار گرفته است. این یک فرایند ساده میباشد که هویت ادعایی یک فرد را با تطبیق یک نمونه زنده با الگوی موجود، قبول یا رد میکند. این سیستم، مدت ها است که توسط سازمان های دولتی و همچنین سازمان های تجاری برای کنترل دسترسی و ثبت زمان حضور و غیاب کارمندان مورد استفاده قرار میگیرد. اکنون این فناوری سرانجام به سطح مصرف کننده رسیده و صاحبان خانه نیز میتوانند با استفاده از آنها برای تأمین امنیت خانه ها و دارایی های خود، از پتانسیل فوق العاده این سیستم ها بهره ببرند.

درک این سیستم ها ساده میباشد و حسگر بیومتریک، قسمت اصلی آن است که برای گرفتن اثر انگشت استفاده می شود. این سنسور ممکن است از انواع مختلف فناوری مانند حرارتی، امواج فراصوت یا نوری استفاده کند. وقتی فردی، آن حسگر را لمس میکند، سیستم الگوی اثر انگشت او را ثبت میکند. ممکن است مالک بخواهد اجازه دهد دیگر اعضای خانواده  نیز به سیستم امنیتی خانه، دسترسی داشته باشند که در این صورت مالک و همه اعضای مجاز، باید اثر انگشت خود را توسط سیستم اسکن کنند. سیستم، الگوریتم عددی را به یک الگو تبدیل کرده و در خود ذخیره می کند. برای دسترسی های بعدی، فرد مجاز باید انگشت خود را بر روی حسگر قرار دهد و فقط درصورتیکه حسگر، اثر انگشت ارائه شده را با الگوی قبلی مطابقت دهد، اجازه دسترسی را صادر میکند.

این سیستم ها بروز ترین راه های امنیتی خانه هستند که برای باز کردن قفل درب فقط به اثر انگشت نیاز دارند. مزایای چنین مکانیزمی کاملاً مشهود است زیرا فقط مالک و سایر افراد منتخب میتوانند به خانه دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، قفل های اثر انگشتی از امنیت بالایی نیز برخوردار هستند چون که هیچ دو شخصی اثر انگشت یکسانی ندارند و مالکان دیگر نگران از دست دادن کلیدهای خانه یا فراموش کردن رمز عبور قفل خود نیستند. همچنین امکان شکاندن قفل های اثر انگشتی نیز به هیچ عنوان وجود ندارد.

۶ دلیل مهم برای استفاده از قفل های اثر انگشتی

از فناوری اثر انگشت بیشتر از سایر روش های بیومتریک در سیستم های امنیتی منازل مسکونی استفاده میشود. سیستم های شناسایی اثر انگشت سریع و آسان هستند و مشکلات پیش آمده برای اسکن صورت یا چشم را نیز ندارد. علاوه بر این، نصب چنین مکانیزمی مزایای فراوانی دارد. بیایید به چند دلیل اصلی برای استفاده از این قفل ها بپردازیم.

  1. قفل بدون کلید

یکی از دلایل اصلی استفاده از این سیستم این است که به طور کامل نیاز به کلید برای باز و بسته کردن قفل درب را برطرف می کند. این یک مزیت بزرگ برای اکثر افراد و به ویژه کسانی است که عادت دارند کلید های خود را گم کنند یا فراموش نمایند با خود به همراه بیاورند. با استفاده از قفل های بیومتریک، مسئولیت بزرگی از دوش کاربر برداشته می شود زیرا ایمن نگه داشتن کلید برای هر صاحب خانه ضروری است.

قفل های اثر انگشتی، در اجرا ساده هستند و در اشکال و اندازه های مختلف و متناسب با هر نوع دربی، موجود میباشند. در ابتدا وقتی این فناوری به سیستم های امنیتی منازل مسکونی وارد شد، طراحی محدود بود. اما امروزه انواع مختلفی تولید و روانه بازار میگردد. این قفل ها بیشتر برای درب های جلوی منازل یا درهای داخل گاراژ طراحی شده اند و تمام آنچه که آنها نیاز دارند یک اسکنر به اندازه انگشت دست است که در جایی از درب، تعبیه شود.

انواع دیگر این قفل ها نیز برای امنیت بیشتر شناسایی، سیستم بیومتریک و صفحه کلید را با یکدیگر ترکیب می کنند. بسته به تعداد لایه های امنیتی و میزان پیشرفته بودن سیستم، قیمت ها میتوانند مختلف باشند وگرانترین سنسورها این قابلیت را دارند که تاریخچه اثر انگشت را نیز به خاطر بسپارند.

  1. عملکرد آسان

عملکرد سریع

این سیستم امنیتی، حمل کردن تعدادی کلید به منظور دستیابی به محیط مورد نظر را از بین میبرد و تنها با کشیدن ساده اثر انگشت مجاز در سراسر اسکنر، اجازه ورود به منازل، صادر میشود. مالکان دیگر نیازی ندارند که نگران ایمنی محل زندگی و اشیای قیمتی خود باشند زیرا اثر انگشت افراد منحصر به فرد است و کپی برداری از آنها، تقریباً کاری غیرممکن است.

  1. دسترسی سریع

دسترسی آسانتر و سریعتر به افراد را فراهم می کند زیرا نیازی به باز و بسته کردن قفل ها به صورت دستی درب ها نیست. افزون بر این، سیستم های بیومتریک معمولاً پس از ورود فرد به خانه خود، درب ها را به طور خودکار می بندند و بدین ترتیب تنها ورود افراد مجاز، میسر میباشد.

  1. غیر قابل نفوذ

غیر قابل نفوذ

برخلاف قفل های درب دارای کلید، یک سیستم بیومتریک، توسط افراد ناشناس قابل نفوذ نیست، مگر اینکه انگشتان صاحب خانه را داشته باشند تا دسترسی به خانه صادر شود. قفل های معمولی درب بسیار آسیب پذیر است و به راحتی میشکند اما شکستن سیستم های بیومتریک و غیرممکن است و بهترین راه حل امنیت خانه برای مناطقی است که مستعد سرقت هستند.

  1. راه حل مقرون به صرفه

اگرچه این سیستم از نظر سرمایه گذاری اولیه ممکن است کمی گران باشد، اما ثابت می شود که در طولانی مدت یک گزینه مقرون به صرفه است. در مقایسه با انواع معمول قفل ها، قفل درب اثر انگشت به راحتی خراب نمیشود؛ به خصوص آنهایی که از مواد با کیفیت ساخته میشوند و توسط شرکت های معروف تولید و عرضه میگردند.

  1. کاربر پسند

به کارگیری از یک سیستم که در ساخت آن از فناوری های روز دنیا استفاده شده است و در عین حال، کار کردن با آن بسیار ساده است، مطمئنا مورد پسند کاربران قرار میگیرد و رضایت افرادی را که با آن سیستم کار میکنند، به طور حتم جلب خواهد نمود.

قفل های اثر انگشتی تنسر

در قرن بیست و یکم که شاهد پیشرفت روز افزون تکنولوژی هستیم، قفل های اثر انگشتی یا بیومتریک نمونه یکی از این پیشرفت های بزرگ است که استفاده از آن، میتواند خیال مالکان منازل را از لحاظ امنیت جان و مال خود و خانواده شان آسوده نماید. گروه صنعتی تنسر که یکی از خوشنام ترین تولیدکنندگان در صنعت قفل به شمار میرود، اولین تولیدکننده قفل های هوشمند بیومتریک در ایران است که کیفیت فوق العاده این محصولات، باعث فعالیت گسترده تنسر در زمینه صادرات شده است. قفل هوشمند دماوند، تنها قفل هوشمند بیومتریکی در ایران است که به کشور های مختلف صادر میشود و مشتریان زیادی برای خود دست و پا کرده است. این قفل برنده جایزه بهترین طراحی قفل هوشمند شده است و همچون نامی که دارد، در اوج شکوه و زیبایی است.

تنسر در قسمت قفل هوشمند مسکونی و اداری، محصولات دیگری نیز دارد که هر کدام ویژگی های فوق العاده ای دارند. قفل هوشمند الوند همچون قفل دماوند، نامزد دریافت بهترین طراحی در صنعت قفل بوده است و از قابلیت های بازگشایی از طریق اثر انگشت، کارت هوشمند، رمز عبور و حتی گوشی هوشمند برخوردار است.

قفل هوشمند سهند همانند دیگر قفل ها از طریق اثر انگشت، کارت هوشمند و رمز عبور باز میشود و به دلیل بدنه بسیار سخت و محکم خود، به جان سخت مشهور است. این قفل، اقتصادی ترین قفل هوشمند گروه صنعتی تنسر به شمار میرود.

در طراحی قفل هوشمند صفه، از ترکیب معماری ایرانی و مدرن استفاده شده است که مناسب خانه هایی است که علاقه مند به فضای سنتی هستند. این قفل نیز همانند سایر قفل های شرکت تنسر، از تمامی قابلیت های بازگشایی بهره مند است.

دیگر محصولات تنسر در بخش مسکونی و اداری، قفل هوشمند سبلان و قفل هوشمند دنا است که از ویژگی های دیگر قفل ها برخوردار میباشند و در اوج کیفیت به سر میبرند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد قفل های هوشمند تنسر و دریافت مشاوره تخصصی، میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.