سیستم، فناوری یا کارت RFID (Radio Frequency Identification) نوعی تکنولوژی می‌باشد که نام آن خلاصه شده عبارت شناسایی با فرکانس رادیویی است. به‌صورت مختصر، این فناوری پیشرفته که عموماً در دو حالت فعال و غیرفعال تولید می‌شود، یک الگو شناسایی است که در زمینه‌های مختلف در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است.

سیستم RFID یا آر اف آی دی در حوزه‌های گوناگون مثل کارت مترو، کارت ملی هوشمند، کارت کتابخانه، گواهینامه و کارت قفل هوشمند کاربرد دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها قفل کارتی محسوب می‌شود.

به عبارتی می‌توان گفت بخش زیادی از امنیت قفل‌های هوشمند کارتی وابسته به نوع سیستم کارت آن‌ها است که سیستم آر اف آی دی با دقت و ایمنی بالا این مزیت را به وجود می‌آورد.

سیستم‌های فناوری و شناسایی مختلفی وجود دارند اما خیلی از برندهای معتبر سازنده قفل هوشمند از الگو RFID استفاده می‌کنند. شاید بپرسید که تفاوت این سیستم‌ها چیست یا چرا سازندگان آر اف آی دی را ترجیح می‌دهند؟ دلایل آن را می‌توان در چند مورد ساده خلاصه کرد:

 • سیستم RFID دارای دقت فراوان و کمترین میزان خطا است.
 • این تکنولوژی از سرعت قابل‌توجهی برخوردار است.
 • امنیت این تکنولوژی نسبت به بعضی نمونه‌های دیگر برتری مهمی دارد.

البته موضوع تنها به این موارد ختم نمی‌شود و کارت آر اف آی دی مخصوص قفل هتلی یا قفل کارتی، توضیحات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل در ادامه به بررسی این کارت در کنار قفل آن خواهیم پرداخت.

کارت RFID چیست؟

کارت rfid چیست؟

کارت RFID (آر اف آی دی) یکی از کارت‌های قفل هوشمند یا قفل هتلی است که با استفاده از ذخیره اطلاعات مربوطه و ارسال آن‌ها از طریق فرکانس رادیویی درب را باز می‌کند. این کارت علاوه بر زمینه قفل، در زمینه‌های کارت اعتباری و شناسایی هم استفاده می‌شود.

کارت RFID که توسط PVC ساخته می‌شود، از نظر فرکانس در سه دسته قرار می‌گیرد:

۱.فرکانس کم (۳۰ هرتز  تا ۳۰۰  هرتز)

۲.فرکانس زیاد ( ۳ تا ۳۰۰ مگاهرتز)

۳.فرکانس خیلی زیاد ( ۳۰۰ مگاهرتز تا ۳ گیگاهرتز)

این کارت به‌صورت کلی با تکنولوژی بی‌سیم خود بر اساس دو جزء تگ‌ها و خواننده کار می‌کند. معمولاً دستگاه خواننده همان قفل هوشمند کارتی است و تگ‌ها در کارت قفل قرار دارند.

قفل یا دستگاه خواننده دارای آنتن‌هایی است که وقتی کارت را به آن نزدیک می‌کنید، سیگنال‌هایی از تگ‌های کارت دریافت می‌کند تا درب را باز کند.

همچنین اطلاعات ذخیره‌شده و الکترونیکی تگ‌های موجود در سیستم RFID هر کدام منحصر به فرد هستند و توسط دستگاه یا قفل مربوط شناسایی می‌شوند.

به عبارتی دیگر نحوه استفاده از این فناوری به این صورت است که باید تگ‌های آر اف آی دی را به لوازم مورد نظر مثل کارت اعتباری و کارت قفل هوشمند متصل کرد. سپس از آنجا که هر کدام از این تگ‌ها دارای اطلاعات ذخیره‌شده مخصوص هستند، دستگاه خواننده مربوطه آن را از طریق امواج رادیویی شناسایی می‌کند.

در نتیجه این تکنولوژی به این صورت باعث امنیت بسیار شده و در موارد مختلف از جمله قفل و کارت‌های هتلی مورد استقبال قرار گرفته است. البته کاربرد آن تنها در این زمینه نیست و مسائل بیشتری را در برمی‌گیرد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

منبع تغذیه و انرژی تگ‌های RFID

می‌توان تکنولوژی RFID را از نظر منبع تغذیه در سه نوع و مدل دسته‌بندی کرد:

 1. مدل فعال (Active): منبع تغذیه این مدل یک باتری داخلی است و اجزای آن شامل پردازنده، حسگر و  حافظه هستند. این مدل از تگ‌های آر اف آی دی گزینه‌ای مطلوب برای استفاده در راستای ردیابی هستند. همچنین باتری آن‌ها باعث افزایش قدرت سیگنال‌ها می‌شود و قابلیت شناسایی تا حدود ۱۰ متر دارد.
 2. مدل غیرفعال (Passive): مدل‌های غیرفعال انرژی را از طریق تراگسیل از دستگاه خواننده دریافت می‌کنند. این مدل معمولاً در قفل‌های هوشمند استفاده می‌شود.
 3. مدل نیمه غیرفعال (Semi-Passive): این نمونه هم دارای باتری است اما مثل مدل فعال توانایی انتقال سیگنال را ندارد.

کاربرد کارت RFID

کاربرد کارت RFID

زمینه‌ها و کاربردهای تکنولوژی RFID به دلیل مزایا و شناسایی خودکار آن، بسیار گسترش یافته است و در نتیجه با اکثر کاربردهای آن سر و کار داشته‌ایم.

 1. کارت RFID قفل هوشمند

تقریباً همه ما با قفل‌های هوشمند و کارتی آشنا هستیم و با توجه به افزایش کاربرد آن‌ها، استفاده فراوان از آن‌ها را در اماکن مختلف مثل ادارات، سازمان‌ها و هتل‌ها دیده‌ایم. اما به‌طور مختصر قفل دیجیتال کارتی نوعی از انواع قفل هوشمند است که از مزایای ویژه‌ای از جمله امنیت بسیار، ثبت ورود و خروج و از بین بردن ورود غیرمجاز برخوردار می‌باشد.

این قفل محبوب میزان ایمنی چشمگیر خود را تا حدودی به کارت آر اف آی دی مدیون است. به دلیل یونیک یا منحصر به فرد بودن هر شماره شناسایی برای هر کارت و دستگاه، میزان ایمنی به سقف خود رسیده است. همچنین زمانی که این مزیت با مزایای دیگر از جمله مقاومت بدنی، ضد ضربه، ضد شوک و ضد سرقت بودن قفل همراه می‌شود، عملکرد مفید آن به بیشترین حد ممکن می‌رسد. در نتیجه همه این ویژگی‌ها باعث شناخته شدن قفل کارتی به عنوان یکی از بهترین قفل‌ها در میان انبوهی دیگر می‌شود.

 1. RFIID برای کارت مترو و اتوبوس

یکی از کاربردهای مهم سیستم RFID در کارت یا بلیت الکترونیکی مترو و اتوبوس است که دردسر پرداخت‌های نقدی را نسبت به گذشته بسیار کاهش داده است.

 1. RFID برای کارت‌های شناسایی

از تکنولوژی RFID در کارت‌های شناسایی مثل کارت دانشجویی، کارت ملی هوشمند، کارت کتابخانه و حتی بعضی از کارت‌های اعتباری استفاده می‌شود.

 1. RFID برای کنترل از راه دور

بعضی از نمونه‌های سیستم آر اف آی دی که توانایی شناسایی از مسیرهای دور را هم دارند در راستای ردیابی مثل ردیابی ماشین مورد استقبال قرار گرفته‌اند. البته در این زمینه خیلی از مصارف آن مرتبط با ردیابی حیوانات خانگی است.

 1. RFID برای مدیریت حضور و غیاب

در محیط‌های کاری دولتی و غیر دولتی شامل بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، ادارات، شرکت‌ها، سازمان‌ها، مدارس، بانک‌ها، مؤسسات و غیره استفاده از سیستم آر اف آی دی یکی از روش‌های ممتاز برای ثبت ورود و خروج کارکنان محسوب می‌شود.

 1. RFID برای کنترل فروش و جلوگیری از سرقت

شاید تا به حال در فروشگاه‌ها با تگ‌های روی کالاها روبه‌رو شده‌اید، بسیاری از این تگ‌ها همان تکنولوژی RFID هستند که با نزدیک کردن آن‌ها به گِیت یا درب ورود و خروج، می‌توانید صدای آژیر را بشنوید. همچنین در فروشگاه‌های دارای این تگ‌ها خرید آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

البته این موارد تنها گوشه‌ای از اصلی‌ترین کاربردهای کارت RFID هستند که روزانه در زمینه‌های عمومی و شخصی از آن‌ها استفاده کرده‌ایم. برای مثال این سیستم در کنترل تردد پارکینگ، نظارت بر حقوق، نظارت بر اموال و دارایی، نظارت و کنترل ورود به مناطق ممنوعه و چنین مسائلی هم به کار گرفته می‌شود.

شاید تصور کنید که در خصوص بعضی از این موارد از بارکدها هم استفاده کنند اما هنگام استفاده از بارکد امکان پاره شدن و خراب شدن وجود دارد در حالی که آر اف آی دی از این دردسرها به دور است.

در ضمن دیگر مزایای ویژه فناوری RFID نشان می‌دهند که این فناوری نسبت به بارکد برتر است.

برای مثال دستگاه اسکنر بارکد نیازمند دقت بالایی است در حالی که دستگاه خواننده RFID از ۱۰ سانتی‌متر هم به‌راحتی شناسایی را انجام می‌دهد. در زمینه فروشگاه‌ها استفاده از بارکد به این گونه است که به اسکن تک به تک لوازم نیاز می‌باشد اما با آر اف آی دی می‌توان تمامی خریدها را به یکباره اسکن کرد.

ویژگی‌های کارت RFID

ویژگی های کارت RFID

می‌توان گفت ویژگی‌های خاص RFID منجر شده است که بتوان در راستای ایجاد امنیت قفل هوشمند برای منازل، ادارات، شرکت‌ها و دیگر اماکن گوناگون از آن استفاده کرد. اگرچه این سیستم مزایای بسیاری دارد اما در کنار آن دارای معایب محدودی هم می‌باشد که بهتر است از آن‌ها مطلع باشید.

مزایای کارت RFID

از میان مزایای متنوع و تخصصی کارت RFID می‌توان این موارد را به عنوان اصلی‌ترین آن‌ها نام برد:

 • در قفل‌های هوشمند کارتی جایگزینی عالی برای کلید و قفل‌های کلیدی که امروزه دیگر قدیمی و ناامن شده‌اند.
 • این کارت و تکنولوژی دارای قابلیت خواندن و عملکرد بسیار مطلوبی است.
 • سرعت این فناوری در تشخیص و عمل مثال‌زدنی است.
 • ماندگاری و دوام زیادی دارد.
 • با در نظر گرفتن خصوصیات، دارای قیمت به صرفه‌ای است.
 • خودکار بودن آن باعث ذخیره هزینه و البته زمان خواهد شد.
 • با این قفل هوشمند و کارت دیگر نیازی به نگرانی درباره سرقت و ورود غیرقانونی نخواهد بود.
 • در زمینه فروش با جلوگیری از سرقت به فروشندگان کمک شایانی کرده است.
 • در راستای ردیابی ماشین و حیوانات خانگی بسیار پرکاربرد است.
 • کارت آر اف آی دی از فاصله ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر توانایی شناسایی دارد.
 • رمزگذاری هر کارت قفل هوشمند به‌صورت اختصاصی انجام می‌شود.

معایب کارت RFID

به دلیل محدود بودن معایب کارت RFID می‌توان آن را در چند نکته ساده شرح داد:

 • تکنولوژی RFID از یک استاندارد معتبر بهره‌مند نیست اما در آمریکا تدوین و تولید آن را شروع کرده‌اند.
 • گاهی امکان ایجاد تداخل با فلزات و بعضی دیگر از فرکانس‌ها وجود دارد.
 • بعضی از تگ‌های فناوری آر اف آی دی در محیط‌های مایع قابل شناسایی نیستند.
 • گاهی هزینه این فناوری نسبت به مدل‌های دیگر بالاتر است اما با این وجود در خصوص قفل کارتی این گونه نیست.

تفاوت کارت RFID و Mifare در چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت کارت RFID و کارت Mifare در میزان حافظه آن‌ها است. در اغلب موارد مایفر نسبت به آر اف آی دی حافظه بیشتری دارد و همچنین دارای استاندارد بین‌المللی ISO / IEC 14443 Type A است.

علاوه بر حافظه، می‌توان گفت که آر اف آی دی در زمینه شناسایی استفاده بیشتری دارد. در ضمن گاهی اوقات کارت Mifare به عنوان یک برند از نسل جدید RFID شناخته می‌شود.

سوالات متداول درباره فناوری و کارت RFID

سوالات متداول در مورد کارت RFID

RFID مخفف چیست؟

RFID مخفف Radio Frequency Identification است که در فارسی به معنای شناسایی با فرکانس رادیویی می‌باشد.

کارت RFID چه کاربردهایی دارد؟

استفاده‌های سیستم یا فناوری RFID بسیار گسترده است و در زمینه‌های مختلف کارت‌های شناسایی مثل کارت سلف دانشجویان، سیستم ردیابی، سیستم‌های کاری و اداری، کارت مترو و اتوبوس و صد البته در قفل‌های هوشمند کارتی به کار گرفته می‌شود.

کارت‌های RFID چگونه عمل می‌کنند؟

اکثر مدل‌های این سیستم بدون باتری هستند و انرژی آن‌ها را دستگاه خواننده توسط بعضی از امواج انتقال می‌دهد. سپس تگ‌های موجود در این کارت امواج را از طریق آنتن‌ها یا دستگاه خواننده دریافت می‌کنند و ارتباط انجام می‌شود.

آیا سیستم و کارت RFID ضد سرقت است؟

کارت و تگ‌های امنیتی RFID به دلیل بهره‌گیری از رمزگذاری یونیک یا منحصر به فرد در هر نمونه، یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای ایجاد ایمنی هستند. قرار گرفتن ویژگی‌های این کارت و قفل هوشمند در کنار یکدیگر یک ترکیب بسیار امن و ضد سرقت به وجود می‌آورد.

کارت‌های RFID تا چه اندازه دوام و ماندگاری دارند؟

در اکثر موارد تگ‌های موجود در کارت RFID می‌توانند چندین سال بدون مشکل کار کنند اما باید از کارت محافظت کنید و آن را در شرایط نامطلوب قرار ندهید.

قفل های هوشمند تنسر لاک با کارت RFID

برند تنسر لاک با بهره‌گیری از چندین سال سابقه درخشان و مفید در زمینه تولیدات انواع قفل‌های هوشمند به‌ویژه قفل هوشمند کارتی، مفتخر است تا بهترین قفل‌های هتلی و کارتی را با مناسب‌ترین قیمت‌ها عرضه کند.

قفل‌های کارتی تنسر لاک یکی از جایگزین‌های کم‌نظیر برای قفل‌های قدیمی و کلیددار هستند. همان‌طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، در ساخت کارت‌های این قفل‌های پیشرفته از فناوری به‌روز و ایمن استفاده می‌شود که حتی از فواصل ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر یا اصطلاحاً بدون تماس بتوان درب را باز کرد.

کارت‌ها و قفل‌های کارتی این برند دارای مزایایی هستند که آن‌ها را نسبت به بسیاری از مدل‌های دیگر برتری بخشیده است:

 • اکثر قفل‌های هتلی برند تنسر لاک دارای ۳۰۰ کارت هستند تا شما بتوانید به دلخواه خود از آن‌ها استفاده کنید.
 • تعداد زیاد این کارت‌ها نگرانی درباره مفقود شدن یک کارت را از بین برده‌اند.
 • بدنه مستحکم این قفل‌ها ضد ضربه و مقاوم در برابر رطوبت و دمای بالا است.
 • و موارد بسیار دیگر

درصورتی که قصد دارید در مورد قفل های هوشمند و کارتی تنسر لاک بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌شود با کارشناسان تنسر لاک تماس گرفته و از آنان مشاوره بگیرید.