امروزه یکی از دغدغه های اصلی انسان ها، حفظ امنیت خود و دیگر اعضای خانواده میباشد. به همین دلیل برای افزایش امنیت خانه ها و منازل، کم کم قفل های کلیدی جای خود را به قفل های هوشمند میدهند. قفل هوشمند همانطور که از نامش پیدا است، با ویژگی های هوشمند خود، میتواند امنیت محیط های ما را حفظ کند. یکی از انواع قفل هوشمند، قفل درب هوشمند تشخیص چهره است که قصد داردیم در این مقاله، به طور کامل به آن بپردازیم.

فناوری تشخیص چهره چیست؟

سیستم تشخیص چهره، دارای نوعی فناوری برای اسکن صورت افراد از طریق فاصله بین ویژگی های مهم صورت مانند فاصله بین دو چشم و آنالیز بافت سطحی پوست میباشد. این فناوری کاربردهای مختلفی دارد که اصلی ترین کاربرد آن در مراجع قضایی است. در همه جای دنیا، ضابطین قضایی از این فناوری برای شناسایی و دستگیری افراد بزهکار استفاده میکنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این فناوری میتوانید به این سایت مراجعه نمایید.

قفل درب هوشمند تشخیص چهره

قفل درب هوشمند تشخیص چهره

البته آشنایی بسیاری از افراد با قابلیت تشخیص چهره، به استفاده از این تکنولوژی در تلفن های همراه هوشمند مانند اپل و سامسونگ برمیگردد. برخی از سازندگان قفل های هوشمند نیز به جهت عقب نماندن از تکنولوژی های نوین، تصمیم گرفتند که از این تکنولوژی، در قفل های خود استفاده نمایند. قفل درب هوشمند تشخیص چهره همانند قفل اثر انگشتی یک قفل هوشمند بیومتریکی به شمار میرود؛ زیرا تشخیص چهره نوعی قابلیت دسترسی بیومتریکی است که به شما این امکان را میدهد در سریع ترین زمان ممکن، قفل را باز نمایید.

این قفل با آنالیز ویژگی های صورت افراد همچون فاصله بین دو چشم، بینی، لب و دهان، اسکن عنبیه و شبکیه چشم و حتی لک های صورت، هویت افراد را شناسایی میکند و اگر این اطلاعات با اطلاعات درون قفل مطابقت داشته باشد، اقدام به باز نمودن درب مینماید. لازم به ذکر است که تمام این اتفاقات در کسری از ثانیه و در سریع ترین زمان ممکن اتفاق می افتد.

نحوه عملکرد قفل درب هوشمند تشخیص چهره

برای استفاده نمودن از قفل درب هوشمند تشخیص چهره، در ابتدا لازم است اطلاعات چهره افراد مجاز به سیستم قفل داده شود تا این اطلاعات در بانک اطلاعاتی قفل ذخیره گردد. پس از اتمام این کار، قفل با استفاده از داده های ذخیره شده در آن، صورت هر فرد را بررسی میکند و در صورت تطابق با این داده ها، قفل دستور بازگشایی را صادر میکند و اگر این اطلاعات با داده های وارد شده در قفل مطابقت نداشته باشد، قفل هشدار عدم تشخیص هویت را ارسال مینماید.

 البته برخی از قفل ها برای بالا بردن امنیت قفل خود، از سیستم دو مرحله ای استفاده میکنند و افراد پس از تشخیص هویت خود توسط سیستم امنیتی قفل، باید یک رمز عبور نیز وارد کنند تا اطمینان حاصل شود که فرد مورد نظر، همان فردی است که اجازه ورود دارد.

مزایای استفاده از قفل هوشمند تشخیص چهره

مزایا استفاده از قفل درب هشمند تشخیص چهره

  • دقت بالا

نرم افزارهای تشخیص چهره که در قفل های هوشمند به کار میروند، توانایی آن را دارند که تعیین کنند شخصی که میخواهد به خانه وارد شود، دقیقا همان فردی است که اطلاعات چهره او به سیستم داده شده است یا خیر. دقت این نرم افزار ها به حدی بالا است که میتواند چهره افراد را در زوایای مختلف تشخیص دهد. همچنین نرم افزار های موجود در سیستم امنیتی قفل هوشمند تشخیص چهره، از توانایی تشخیص چهره افراد با ملیت های مختلف برخوردار است.

  • فرآیند اتوماتیک

شما هنگامی که تنظیمات این قفل را به درستی انجام دادید، دیگر تمام مراحل به صورت اتوماتیک صورت میپذیرد. هنگامی که شما به صفحه اسکن چهره قفل نزدیک میشوید، قفل با دریافت اطلاعات صورت شما، درب را باز مینماید و شما هیچگونه تماسی با قفل در هنگام باز نمودن درب ندارید که این موضوع میتواند از انتقال آلودگی و بیماری هایی که از طریق تماس با سطوح منتقل میشود، جلوگیری نماید.

  • دسترسی سریع

همانطور که پیش از این اشاره شد، قفل درب هوشمند تشخیص چهره با دریافت اطلاعات چهره شما و مقایسه با اطلاعات موجود در بانک های اطلاعاتی خود، در صورت تطابق اطلاعات درب را باز مینماید و این اتفاق در سریع ترین زمان ممکن صورت میپذیرد. مسلما نسبت به دیگر انواع قفل ها، فرآیند باز شدن قفل تشخیص چهره با سرعت بسیار بالاتری انجام میشود و این یکی از مهم ترین مزایای قفل هوشمند است.

  • نفوذ ناپذیر

یکی از نکات مثبت در قفل های درب هوشمند تشخیص چهره، سیستم امنیتی بسیار پیشرفته در برابر هک شدن افراد خرابکار میباشد. این سیستم اجازه ورود به افرادی را که میخواهند از طریق اعمال خرابکارانه و به طور غیر مجاز وارد خانه دیگران شوند، نمیدهد و آنان را ناکام میگذارد.

  • ثبت رفت و آمد ها

قفل درب هوشمند تشخیص چهره همانند دیگر قفل های هوشمند از توانایی ثبت رفت و آمد افراد برخوردار میباشد. همچنین اگر فردی قصد داشته باشد که با روش های غیر مجاز درب را باز نماید، قفل پیامی را به منظور اعلام هشدار برای صاحب خانه ارسال مینماید تا از این اتفاق باخبر شود و در صورت به وجود آمدن مشکلی برای امنیت خانه، به پلیس اطلاع دهد.

معایب استفاده از قفل درب هوشمند تشخیص چهره

معایب قفل درب هوشمند تشخیص چهره

مسلما هر تکنولوژی در کنار مزیت های فراوانی که دارد، از معایبی نیز برخوردار میباشد. در این قسمت قصد داریم شما را با معایب قفل درب هوشمند تشخیص چهره آشنا نماییم:

یکی از نکاتی که در مورد سیستم امنیتی قفل درب هوشمند تشخیص چهره جای بحث دارد، سیستم تشخیص فریب این قفل میباشد. این سیستم آنگونه که گفته میشود بی نقص نیست و تا تکمیل آن میتواند امنیت را با مشکل روبرو نماید. این سیستم به گونه ای است که دارای قابلیت تشخیص تصاویر جعلی از اصلی میباشد ولی در این نوع قفل هوشمند کارایی آن به طور کامل تضمین نشده است.

در حال حاضر که فعالیت افراد در شبکه های اجتماعی، سبب شده است که تصاویر آنان در اختیار بسیاری از افراد قرار گیرد، مجرمان میتوانند با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، از تصاویر جعلی افراد برای ورود به منازل استفاده کنند و اقدام به سرقت از منازل افراد نمایند.

نرم افزار تشخیص چهره در هنگام کم بودن نور و یا وجود تغییرات در چهره پیش فرض افراد، با مشکل روبرو میشود و اجازه دسترسی را صادر نمیکند که این یکی دیگر از مشکلات و معایب این قفل هوشمند به حساب می آید. از دیگر معایب این قفل هوشمند میتوان به هزینه بالای این قفل اشاره نمود که این سطح از امنیت را با دیگر انواع قفل هوشمند نیز میتوان تامین نمود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع قفل هوشمند و ویژگی های آنان، میتوانید به مقاله قفل هوشمند چیست مراجعه نمایید؛ زیرا در این مقاله به طور کامل به قفل هوشمند و انواع آن پرداخته شده است.

روش های دیگر دسترسی به قفل بیومتریک تشخیص چهره

معمولا اکثر قفل های هوشمند از قابلیت بازگشایی به چند طریق مختلف برخوردار هستند که قفل هوشمند درب تشخیص چهره نیز از این ویژگی مستثنی نیست. این قفل هوشمند، علاوه بر بازگشایی از طریق اسکن چهره افراد مجاز، از طریق کارت هوشمند، رمز عبور و حتی تلفن همراه هوشمند نیز قابلیت بازگشایی دارند تا در شرایط خاص از دیگر روش های دسترسی استفاده گردد.

قفل هوشمند تنسر

همانطور که پیش از این گفته شد، قفل هوشمند تشخیص چهره با توجه به امکانات خوبی که در اختیار افراد میگذارد، هنوز به پختگی کامل نرسیده است و بسیاری از تولیدکنندگان قفل هوشمند، از این فناوری در قفل های خود استفاده نمیکنند.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که دیگر انواع قفل هوشمند مانند قفل اثر انگشتی و قفل های با قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه، امنیتی را که قفل هوشمند تشخیص چهره برای ما به ارمغان می آورد، میتوانند در اختیار ما قرار دهند و صرف هزینه گزاف برای این قفل نمیتواند عاقلانه باشد.

قفل های هوشمند تنسر با قابلیت بازگشایی از طریق رمز عبور، اثر انگشت، کارت مکانیکی و تلفن همراه، سطح بالایی از امنیت را برای شما به ارمغان می آورد و میتوانید با استفاده از آنها، به خانه های خود رنگ امنیت ببخشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات گروه صنعتی تنسر، میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.