از گذشته تا به حال، یکی از نگرانی هایی که همواره با بشر بوده و برای حل این نگرانی، تلاش های بسیاری نیز شده است، امنیت میباشد. در سالهایی که آمار سرقت و جنایت به طرز عجیبی بالا رفته است، مقوله امنیت بسیار حساستر از قبل شده است. اما در حال حاضر با پیشرفت علم و فناوری و تولید قفل هوشمند، این نگرانی تا حد بسیار زیادی برطرف شده است. امنیت قفل هوشمند در سطح بسیار بالایی قرار دارد و غیر قابل نفوذ است. ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این موضوع بپردازیم که قفل هوشمند تا چه اندازه ای امنیت را حفظ مینماید.

قفل هوشمند

پیش از اینکه به امنیت قفل هوشمند بپردازیم، بهتر است ابتدا به طور مختصر با قفل هوشمند آشنا شویم.

قفل هوشمند را میتوان آسانترین و مطمئنترین روش دسترسی به مکان هایی مانند محیط خانه و یا اداره نامید که با قابلیت های هوشمند خود، راه های دسترسی برای افراد مجاز را آسان و برای دیگر افراد را تقریبا غیر ممکن مینماید.

تصور کنید شما در خانه حضور ندارید ولی با استفاده از قفل هوشمند میتوانید به آسانی درب خانه را برای مهمانان خود باز نمایید یا شما در سفر هستید اما از راه دور میتوانید به فرد مورد اعتماد خود دسترسی ورود دهید تا به خانه شما سر بزند و به گلهایتان رسیدگی نماید، در صورتی که قفل های قدیمی این امکانات را به شما نمیدهند.

این نکات گفته شده، تنها گوشه ای از امکانات بینظیر و مزایای قفل هوشمند است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قفل هوشمند و ویژگی های آن، پیشنهاد میشود به مقاله قفل هوشمند چیست مراجعه نمایید.

امنیت قفل هوشمند

قفل هوشمند تنسر با امنیت بالا

هنگامی که هر وسیله جدیدی معرفی میشود، بحث هایی درباره عملکرد و کیفیت آن به وجود می آید. قفل هوشمند نیز از قاعده مستثنی نیست و با ورود آن به جامعه، افراد زیادی در مورد امنیت آن شک داشتند. حال زمان آن رسیده است که به این سوال پاسخ دهیم که آیا قفل هوشمند به اندازه کافی امن است؟

قطعا پاسخ ما به این سوال مثبت است. در طراحی قفل هوشمند، کلید که یکی از عوامل پایین آوردن امنیت قفل است، حذف شده است و قابلیت های بازگشایی از طریق تلفن همراه، رمز عبور و اثر انگشت، جایگزین آن شده اند که به طور حتم امنیت بالاتری به قفل هوشمند میدهند. همچنین نمونه های بسیاری دیده شده است که سارقان با شکاندن قفل، وارد خانه های افراد میشوند و اقدام به سرقت مینمایند در صورتی که این مشکل نیز در مورد قفل هوشمند برطرف شده است و تمامی قفل های هوشمند، ضد ضربه و ضد سرقت میباشند و به هیچ وجه سارقان نمیتوانند به آن آسیب بزنند.

حال سوال بنده این است که آیا قفل های قدیمی که از طریق کلید باز میشوند و احتمال گم شدن آن کلید نیز کم نیست، امن هستند یا قفل های هوشمند که به وسیله اثر انگشت یا تلفن همراه صاحبان خانه باز میشوند، امنیت بالاتری دارند؟ مسلما پاسخ شما نیز قفل هوشمند خواهد بود

یک نکته ای که وجود دارد این است که قفل هوشمند امنیت بسیار بالایی دارد ولی مسلما نمیتوان با قطعیت گفت که از امنیت ۱۰۰ درصدی برخوردار است. تنها چیزی که به جرئت میتوان گفت این است که در حال حاضر قفل هوشمند مطمئنترین قفل موجود در بازار است است و عقل سلیم میگوید که از مطمئنترین راه برای حفظ جان و مال خود و خانواده استفاده نماییم.

انواع قفل هوشمند

انواع قفل هوشمند

 • قفل هوشمند با قابلیت رمز عبور

این قفل هوشمند همانطور که از نام آن پیداست، دارای قابلیت بازگشایی از طریق رمز عبور یا پین کد میباشد که با وارد کردن رمز صحیح، میتوانید وارد منزل یا محیط کار خود شوید. در ادامه نکات مهمی در مورد انتخاب رمز عبور برای این نوع قفل هوشمند، بیان خواهد شد.

 • قفل هوشمند بیومتریک

قفل هوشمند بیومتریکی یا اثر انگشتی، به قفل هایی گفته میشود که تنها از طریق اثر انگشت مالکان خانه باز میگردد و دیگر افراد به هیچ وجه نمیتوانند وارد شوند. میتوانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی درباره این قفل، به مقاله قفل اثر انگشتی مراجعه نمایید.

 • قفل هوشمند کارتی

قفل هوشمند کارتی که به قفل هتلی نیز معروف است، قفل محبوب هتلداران میباشد. نحوه کار کردن با این قفل بسیار ساده است و تنها با نزدیک کردن کارت هوشمند به صفحه قفل، میتوان آن را باز نمود. قفل هتلی انواع مختلفی دارد که با مراجعه به مقاله انواع قفل هتلی، میتوانید در این باره اطلاعات مفیدی کسب نمایید.

 • قفل هوشمند با قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه

یکی از قفل های هوشمندی که بسیار پرطرفدار نیز است، قفل هوشمند با قابلیت بازگشایی از طریق تلفن هوشمند میباشد. شما با برخورداری از این قفل، میتوانید آن را از طریق نرم افزاری در تلفن همراه خود، باز نمایید. این قفل برای افرادی که در خانه، فرزند کوچک یا فرد سالمند دارند و نیاز است که پرستار به طور مداوم به خانه آنان رفت و آمد داشته باشد، بسیار مناسب است. شما با استفاده از این قفل میتوانید درب خانه را از راه دور برای پرستار باز کنید و رفت و آمد او را کنترل نمایید.

 • قفل هوشمند ترکیبی

قفل هوشمند ترکیبی همانگونه که از نام آن بر می آید، نوعی از قفل هوشمند است که از ترکیب دیگر انواع قفل هوشمند، ساخته شده است. به طور مثال، قفل هوشمند دماوند که یکی از بهترین قفل های هوشمند تنسر است، قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه، رمز عبور، کارت و اثر انگشت را به طور یکجا در خود دارد. این قابلیت بازگشایی به چند طریق، باعث شده است که نقاط ضعف قفل هوشمند به طور کامل برطرف شود.

افزایش امنیت قفل هوشمند با قابلیت رمز عبور

همانطور که مستحضر هستید، یکی از انواع قفل هوشمند، قفل با قابلیت بازگشایی از طریق رمز عبور یا پین کد است. نکته مهم در مورد امنیت این نوع قفل، انتخاب رمز عبور مناسب برای این قفل است. برخی از افراد با گذاشتن رمزهای ساده، خانه خود را ناامن میکنند و در معرض خطر سارقان قرار میدهند. قفل هوشمند به هر اندازه که محصول بی نقصی باشد، با قرار دادن رمز ساده بر روی آن، با چند ترفند باز میشود. پس باید در انتخاب رمز عبور مناسب برای این نوع قفلها، با دقت عمل کرد.

برخی از الگو های انتخاب رمز که باعث به خطر افتادن امنیت قفل میشود، به شرح زیر است:

 • ۲۲۲۲۲۲ یا ۱۲۳۴۵۶
 • Abc123
 • Password
 • نام شهر ها
 • نام تیم های ورزشی
 • نام افراد خانواده
 • و …

این الگوها معمولا قابل حدس ترین الگوهای موجود میباشند و میتواند امنیت قفل شما را با مشکل جدی روبرو نماید.

برخی سوالات متداول در مورد قفل هوشمند

قفل هوشمند مطمئن

اگر تلفن هوشمند من به سرقت رفت، چه انفاقی می افتد؟

یکی از نگرانی افراد، دزدیده شدن یا گم شدن تلفن همراهی است که بر روی آن نرم افزار مربوط به قفل درب خانه خود نصب است اما نگرانی در این مورد وجود ندارد زیرا پس از این اتفاق با یک تغییر ساده در تنظیمات قفل، میتوانید دسترسی آن تلفن همراه را برای همیشه از بین ببرید. حال این اتفاق را با قفل های قدیمی مقایسه کنید که در صورت گم شدن کلید خود مجبور هستید تمام یا قسمتی از قفل را تعویض نمایید و هزینه اضافی پرداخت نمایید.

زمانی که باتری تلفن همراه خالی باشد، چگونه میتوانم قفل را باز نمایم؟

در طراحی قفل هوشمند به این نکته نیز توجه شده است. معمولا تولیدکنندگان مانند گروه صنعتی تنسر، در قفل هوشمند خود از قابلیت بازگشایی به چند روش استفاده میکنند. اگر قفل شما از این قابلیت برخوردار نیست، میتوانید از کلیدی که برای مواقع اضطراری تعبیه شده است، استفاده کنید و قفل را باز نمایید.

آیا قفل هوشمند قابل هک است؟

سیستم های امنیتی به کار رفته در قفل های هوشمند این اجازه را به هیچ کس نمیدهد که بتوانند آن را هک کنند و در آن نفوذ نمایند. البته این نکته در قفل های هوشمند متفاوت است و یکی از نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه ویژه نمایید، همین نکته است.

معیارهای مهم خرید قفل هوشمند

همانطور که میدانید، قفل هوشمند با امکاناتی که در اختیار ما قرار میدهد، طبیعتا بهای بالایی نیز دارد. پس باید در هنگام خرید، به معیارهای مهم در مورد خرید قفل هوشمند توجه نمایید تا دچار مشکل و پرداخت هزینه اضافی نشوید. برخی از این نکات به شرح زیر است:

 • شناخت دقیق نیازها و انتظارات خود از قفل هوشمند
 • بررسی ابعاد درب
 • جنس بدنه قفل هوشمند
 • سیستم امنیتی به کار رفته در آن
 • طراحی ظاهری
 • خدمات پس از فروش

این نکات گفته شده تنها بخشی از معیار های خرید قفل هوشمند میباشد. اگر تمایل دارید با این نکات به طور کامل آشنا شوید، میتوانید به مقاله راهنمای خرید قفل هوشمند مراجعه نمایید.

قفل هوشمند تنسر

قفل هوشمند تنسر

ما در این مقاله در مورد امنیت قفل هوشمند سخن گفتیم و به این نتیجه رسیدیم که قفل هوشمند در حال حاضر مطمئنترین روش برای محافظت از خانه های ما میباشد. پس بهتر است در اسرع وقت اقدام به خرید قفل هوشمند نماییم تا از امکانات منحصر بفرد این قفل بهره مند شویم. قفل های هوشمند تنسر لاک با طراحی زیبا و امنیت بالا، از امکانات بینظیری همچون قابلیت بازگشایی از طریق اثر انگشت، تلفن همراه، رمز عبور و کارت برخوردار است که میتواند رفت و آمد را برای شما آسان نماید.

در صورت هرگونه پرسش در مورد قفل هوشمند و همچنین دریافت مشاوره تخصصی رایگان، میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.