طی یک دهه گذشته قفل‌های الکترونیک به یکی از اجزای تحسین‌برانگیز مفهوم امنیت در جهان تبدیل‌شده‌اند. حتماً از خواندن این جمله سر ذوق می‌آیید که فناوری‌های هوشمند قفل دیجیتال روزبه‌روز تأثیرگذارتر می‌شوند و در حال حاضر قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست در بازار انواع قفل هوشمند، اعتماد و نظر کاربران بسیاری را جلب کرده است. سؤال اینجاست، این نوع قفل دقیقاً چه تفاوتی با انواع دیگر قفل‌های هوشمند دارد؟

قفل الکترونیکی چیست و چه تفاوتی با قفل قدیمی دارد؟

قفل‌های هوشمند نقطه مقابل قفل‌های قدیمی هستند؛ هیچ کلیدی در کار نیست! درواقع فرایند باز کردن و بستن درب ساختمان بدون نیاز به جسم خارجی مانند کلید و به لطف دسترسی‌های بیومتریک (اثرانگشت، اسکن کف دست یا تشخیص چهره) انجام می‌شود و می‌توانید یک تجربه امنیتی منحصربه‌فرد داشته باشید.

ناگفته نماند که نسل نوین قفل‌ها فقط به دلیل حذف کلید قدیمی نیست که روزبه‌روز طرفدار پیدا می‌کنند، بلکه آیتم‌های تأثیرگذار دیگری چون امنیت چشمگیر قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست، سرعت عمل عالی و سادگی کار با سیستم بر اهمیت و جذابیت این فناوری می‌افزاید.

و نکته دیگر اینکه خانواده قفل‌های الکترونیکی ازنظر جلوه ظاهری و زیبایی هم حرفی برای گفتن دارند و کاربر می‌تواند متناسب با فضای ساختمان یا صرفاً سلیقه شخصی خود، مدل دلخواه را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید: قفل بیومتریک چیست؟

قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست چگونه کار می‌کند؟

قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست چگونه کار می‌کند؟

همه انواع قفل‌های الکترونیکی وارد بازار رقابت شده‌اند تا روزبه‌روز کاربران را شگفت‌زده کنند. ویژگی متمایز قفل هوشمند با قابلیت اسکن کف دست، استفاده از ویژگی‌های کاملاً متفاوت کف دست هر فرد به‌عنوان رمز عبور مطابق با اطلاعات بیومتریک شخص است.

خبر خوب اینکه هرچه فناوری‌های امنیتی گسترده‌تر می‌شوند، ارائه خدمات امنیتی با تنوع و نوآوری بیشتری همراه می شود. احراز هویت امن با خطوط و شکل متفاوت کف دست هر فرد، بخشی از همین سیستم امنیتی قدرتمند و نوآورانه است.

فناوری بیومتریک کمک می‌کند تا شیوه‌های نوینی مثل قفل الکترونیکی درب با قابلیت اسکن کف دست طراحی شود. این نوع قفل طوری طراحی شده است که عموم کاربران می‌توانند آن را استفاده کنند و به‌سادگی با گذر زمان تغییر نمی‌کند.

عملکرد قفل به این صورت است که پس از نصب برنامه قفل هوشمند روی گوشی همراه و فعال کردن سیستم بیرونی با بلوتوث یا wifi، عملیات رمزگذاری و احراز هویت مشترک شروع می‌شود. عکس کف دست خود را که قبلاً در سیستم ذخیره کرده‌اید، انتخاب می‌کنید و دستگاه پس از تأیید مشخصات کف دست ذخیره‌شده با کف دست فرد حاضر، کد امنیتی را برای باز کردن درب منزل فعال می‌کند.

شما کف دستتان را روی پنل و در فاصله مشخصی قرار می‌دهید. با توجه به اینکه اطلاعات کف دست شما قبلاً در حافظه دستگاه ثبت‌شده است، امواج مشخصی، تصویر کف دست تازه را اسکن می‌کند و در مرحله بعد، فرایند تطبیق تصویر ذخیره‌شده با اسکن فعلی انجام می‌شود. درصورتی‌که هردو با هم همخوان باشند، شما اجازه ورود پیدا می‌کنید و درب ساختمان باز می‌شود.

سال ۲۰۰۸ میلادی بود که آقای وانگ با کمک دانش ریخت‌شناسی (مورفولوژی)، روش شناسایی کف دست را معرفی کرد. در رویکرد او، ناحیه کف دست بر اساس طول انگشت میانی فرد تعریف شد.

او کف دست را به بلوک سلول نامنظمی برش داد و میزان خاکستری هر بلوک، به‌عنوان ارزش ویژه در نظر گرفته شد. درنهایت تمامی این مطالعات تطبیقی باعث شد تا قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست یکی از بخش‌های جذاب فناوری قفل هوشمند باشد.

شاید برایتان جالب باشد اگر اضافه کنیم که این فرایند با ارزیابی دقیق خطوط، شکل‌های کف دست، طول و عرض و همچنین فاصله انگشتان انجام می‌شود و به طرز حیرت‌آوری، تفاوت آناتومیک در قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست اهمیت دارد.

مزایای استفاده از قفل هوشمند با قابلیت اسکن کف دست

مهم‌ترین مزیت قفل‌های هوشمند، حفظ امنیت بالای ساختمان است. بنابراین هر کاربری می‌داند محصولی را انتخاب کرده است که طبیعی‌ترین ویژگی فناوری قفل الکترونیکی را در خود نهفته است.

اما قفل هوشمند با قابلیت اسکن کف دست از چه جنبه‌های دیگری توانسته است توجه کاربران را به خود جلب کند؟

تأمین امنیت

تامین امنیت با قفل الکترونیکی های با روش بازگشایی از طریق اسکن خطوط کف دست

توجه داشته باشید که صرفاً امنیت شما تأمین نمی‌شود بلکه امنیت شما به بهترین شکل ممکن و با بالاترین کیفیت تأمین خواهد شد. قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست با این هدف وارد بازار رقابت شد که سطح بالاتری از امنیت را برای کاربران تأمین کند. بنابراین احتمال دسترسی افراد ناشناس و مخصوصاً سارقین تقریباً نفوذناپذیر می‌شود.

آسودگی و سرعت عمل برای رفت‌وآمد

همان‌طور که بالاتر برایتان توضیح دادیم، سرعت عمل قفل‌های الکترونیکی مثال‌زدنی است. همین ویژگی مهم قفل اسکن کف دست باعث می‌شود تا همه ساکنین یک ساختمان که اطلاعات کف دستشان را در سیستم قفل ذخیره کرده‌اند، کمترین مدت‌زمان انتظار را جلوی درب ساختمان تجربه کنند. درواقع به لطف چنین عملکرد سریع و هوشمندانه‌ای، شما دیگر مجبور نیستید برای باز کردن در، با کلید داخل قفل کلنجار بروید!

کنترل از راه دور

این نوع قفل به یک برنامه جانبی نیاز دارد. لازم است برای فعال‌سازی حتماً برنامه سیستم را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. بنابراین وقتی در ساختمان حضور ندارید و کسی پشت در منتظر است، درب را برای فرد موردنظر می‌توانید با استفاده از تلفن همراه خود بازکنید.

قفل هوشمند با قابلیت اسکن کف دست امکان کنترل وضعیت رفت‌وآمد از راه دور را به کاربر می‌دهد.

جذابیت ظاهری قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست

بعید است که پا به دنیای فناوری‌های نوین بگذارید و خبری از جذابیت ظاهری نباشد! خبر خوب اینکه قفل‌های هوشمند هم از این ویژگی به دور نیستند و سلیقه کاربر در روند طراحی محصول در نظر گرفته‌شده است.

قابلیت انتخاب برای انواع درب‌ها

فرقی نمی‌کند که درب ساختمان آلومینیومی باشد، شیشه‌ای، فلزی، UPVC یا هر جنس دیگر، به کاربر این حق انتخاب داده می‌شود که قفل هوشمند را برای هر نوع درب انتخاب کند و از قابلیت‌های آن لذت ببرد.

بهترین محصول قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست کدام است؟

دست شما برای انتخاب مدل دلخواه از برند تنسر لاک (tanserlock) کاملاً باز است و می‌توانید با راهنمایی کارشناس یا فروشنده، محصولی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز و سلیقه شما باشد. توصیه ما این است که دو مدل زیر را هم در نظر داشته باشید:

قفل هوشمند مدل دنا

کیفیت و ضریب دقت این قفل برای اسکن خطوط کف دست بالاست. باید اضافه کنیم که علاوه بر باز کردن درب ساختمان با قابلیت تشخیص چهره، می‌توانید با قرار دادن کف دست خود روی پنل بیرونی، وارد ساختمان شوید.

ناگفته نماند درصورتی‌که فرد دیگری زنگ درب را به صدا درآورد، تصویر او برای مالک ارسال می‌شود و پس از تأیید و به لطف آیتم کنترل از راه دور، شما می‌توانید درب را برای فرد موردنظر بازکنید.

ویژگی‌های قفل

 • نوع موتور: ژاپنی، پردازشگر و حسگر اروپایی
 • قابلیت شناسایی ثانویه: تشخیص چهره، اثرانگشت، کارت هوشمند، رمز عبور
 • WIFI: قابل اضافه شدن
 • نوع حسگر: اثرانگشت مدل خازنی بیومتریک با شناسایی بافت زنده سلولی
 • نوع موتور: تماماً خودکار
 • جنس بدنه: فلز زینک با لایه ضدخش و ضدسرقت
 • جنس صفحه: لمسی ضدخش گوریلا
 • ضمانت: دارد+ خدمات پس از فروش ۷ ساله
 • قابلیت‌های بیشتر: سیستم امنیتی دومرحله‌ای، امکان تنظیم رمزنگاری توابع خیالی، شخصی‌سازی منوی مدیریت، سیستم ضدشوک و ضدسرقت، ورودی micro USB برای تغذیه اضطراری، جذابیت ظاهری بالا، باتری لیتیوم شارژی با ماندگاری یک‌ساله
قفل هوشمند دنا

قفل هوشمند دنا

قفل هوشمند مدل پاسارگاد

این مدل از قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست به دو قابلیت اضافه تشخیص چهره و اثرانگشت هم مجهز است. مدل پاسارگاد به دلیل دربرداشتن ویژگی‌های زیر، توانسته است نظر بسیاری از فعالان حوزه فناوری قفل‌های هوشمند را جلب کند:

ویژگی‌های قفل

 • نوع موتور: ژاپنی، پردازشگر و حسگر اروپایی
 • قابلیت شناسایی ثانویه: تشخیص چهره، اثرانگشت، کارت هوشمند، رمز عبور
 • کلید مکانیکی: دارد- امکان استفاده از کلید در موارد اضطراری
 • Wifi: قابل اضافه شدن
 • نوع حسگر: اثرانگشت مدل خازنی بیومتریک با شناسایی بافت زنده سلولی
 • نوع موتور: تماماً خودکار
 • جنس بدنه: فلز زینک با لایه ضدخش و ضدسرقت
 • جنس صفحه: لمسی ضدخش گوریلا
 • ضمانت: دارد+ خدمات پس از فروش ۷ ساله
 • قابلیت‌های بیشتر: سیستم امنیتی دومرحله‌ای، امکان تنظیم رمزنگاری توابع خیالی، شخصی‌سازی منوی مدیریت، سیستم ضدشوک و ضدسرقت، ورودی micro USB برای تغذیه اضطراری، جذابیت ظاهری بالا، باتری لیتیوم شارژی با ماندگاری یک‌ساله
قفل هوشمند پاسارگاد

قفل هوشمند پاسارگاد

نکته پایانی در مورد قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست

در مقایسه با چند دهه گذشته امنیت بدون تردید تعریف کاملاً متفاوتی پیداکرده است. شاید در گذشته داشتن چندین کلید برای چندین قفل نشان‌دهنده آسودگی خیال و حفظ امنیت بود. اما در زندگی آمیخته به فناوری‌های نوین و مدرن، دیگر خبری از کلیدهای قدیمی و صدای چرخاندن آن‌ها در قفل نیست.

قفل‌های هوشمند به معنای واقعی کلمه انقلابی در مفهوم امنیت ایجاد کرده‌اند که قفل الکترونیکی با قابلیت اسکن کف دست ازجمله پرطرفدارترین آن‌هاست. این قفل به دلیل تأمین امنیت بالا، سرعت چشمگیر در زمان باز کردن درب، طراحی ظاهری جذاب، سیستم کنترل از راه دور و قابلیت تطبیق با انواع درب موفق شده است نظر بسیاری از اهالی فن را در این حوزه جلب کند.

درصورتی که قصد دارید در مورد قفل های الکترونیکی با قابلیت بازگشایی از طریق خطوط کف دست اطلاعات بیشتری به دست آورید یا اینکه می‌خواهید با محصولات تنسر لاک بیشتر آشنا شوید، کافی است با کارشناسان تنسر لاک تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آنان بهره مند شوید.