امنیت در جهان پرهیاهوی امروز به یکی از مهم‌ترین مفاهیم کاربردی زندگی انسان تبدیل شده است. شاید تا چند دهه پیش، مفهوم امنیت برای ما با قفل کردن در خانه با یک کلید ساده معنا پیدا میکرد، اما زندگی مدرن همین مفهوم را هم کاملاً دگرگون کرده است و به لطف هجوم فناوری های نوین برای حفظ امنیت، بسیاری از ما با جایگزین های پیشرفته تر از قفل و کلید برای خانه روبه رو شده‌ ایم.

از جمله شگفت انگیزترین جایگزین های امنیتی بدون تردید قفل بیومتریک است. شاید نام قفل بیومتریک را چندین بار شنیده باشید اما اطلاعات خاصی در مورد آن ندارید. پس ما را تا انتها همراهی کنید تا در این مقاله با قفل بیومتریک و انواع آن آشنا شویم.

فناوری بیومتریک چیست؟

منظور از بیومتریک Biometric، ارزیابی و تحلیل آماری ویژگی های رفتاری/ فیزیکی انسان در ارتباط با فناوری است. ناگفته نماند که این ارزیابی برای هر فردی منحصر به فرد است و هیچگونه شباهتی با ارزیابی های فرد دوم ندارد. برای نمونه شما هیچ دو نفری را با یک اثر انگشت مشابه یا یک ویژگی عنبیه چشم مشترک در جهان پیدا نمیکنید!

بیومتریک را باید یکی از رایجترین نرم افزارهای عصر مدرن در زمینه شناسایی معرفی کنیم که از تکنیک خاصی برای جمع آوری اطلاعات شناسایی درمورد هویت فرد در آن استفاده میشود. امروزه ویژگی بیومتریک در انواع قفل هوشمند بیومتریک با همین هدف، رعایت میشود.

انواع قفل بیومتریک کدام اند؟

این فناوری نوین در ساخت قفل های هوشمند از تنوع چشمگیری بهره مند است و بسیاری از افرادی که صاحبان یا ساکنان املاک و ساختمان های مهم هستند میتوانند به راحتی و به تناسب میزان نیاز به حفظ امنیت و بودجه ای که برای آن درنظر گرفته اند، یکی از انواع قفل هوشمند بیومتریک را انتخاب کنند:

قفل بیومتریک اثر انگشتی

قفل بیومتریک اثر انگشتی

جرقه ساخت قفل های هوشمند با قابلیت بازگشایی از طریق مشخصه های بیومتریک انسان ها با ایده تولید قفل اثر انگشتی در ذهن تولید کنندگان خورد. اثر انگشت هر انسانی منحصربفرد است و این موضوع باعث شد تا برای هرچه بالاتر رفتن امنیت مکان های مسکونی و اداری، از این ویژگی مهم انسان ها استفاده شود. قفل اثر انگشتی در حال حاضر پرکاربردترین و محبوبترین قفل هوشمند بیومتریکی محسوب میشود.

قفل اثر انگشتی چگونه کار میکند؟

افراد برای بازگشایی قفل اثر انگشتی، کافی است انگشت خود را بر روی اسکنر قفل قرار دهند. سیستم امنیتی قفل اثر انگشت فرد را با داده های از پیش تعیین شده خود مطابقت میدهد و در صورت تطبق، قفل باز میشود. همانطور که گفته شد، در هنگام نصب قفل، اطلاعاتی مانند اثر انگشت افراد مجاز به قفل داده میشود تا تنها این افراد اجازه دسترسی به مکان موردنظر را داشته باشند.

مزایای استفاده از قفل بیومتریک اثر انگشتی

 • کار با این قفل بسیار آسان است و هر فردی با هر سنی میتواند به آسانی از آن استفاده نماید.
 • امنیت قفل های اثر انگشتی بسیار بالا بوده و هیچ فرد غیرمجازی نمیتواند آن را باز نماید.
 • برخلاف قفل های سنتی، بازگشایی به سرعت و در کمتر از ۱ ثانیه انجام میشود.

قفل بیومتریک تشخیص صدا

انواع قفل های مبتنی بر ساختار فیزیکی گلو و دهان، از جمله نمونه های پرطرفدار در مجموعه قفل های هوشمند هستند. این قفل با تکیه بر ویژگی رفتاری و فیزیولوژیکی هر فرد کار و آن را به یک شناسه بسیار مهم برای نمونه های بیومتریک میکند.

یکی از ویژگی‌های برجسته قفل‌های بیومتریک تشخیص صدای بلند گو و همچنین گفتار است. در واقع این فناوری شگفت انگیز میتواند با به رسمیت شناختن فرایند شناسایی گفتار فرد، گام های بزرگتری در راستای حفظ امنیت استثنائی افراد و ساختمان‌ها بردارد که اساس آن مبتنی بر «تأیید خود فرد با صدای شخصی» است.

قفل تشخیص صدا چگونه کار می‌کند؟

پس از ضبط تصویری صدای فرد، میزان فرکانس، مدت و دامنه صدا ارزیابی میشود که این داده ها در قالب چاپ صوتی یا طیف سنج آماده می‌شود. ناگفته نماند که قفل بیومتریک تشخیص صدا طرفداران زیادی دارد و از طرفی کم هزینه است. نکته مهم در مورد این نوع قفل، احتمال ضعف عملکرد قفل به دلیل پایین بودن کیفیت صدا (سرفه یا خش دار بودن) است.

قفل بیومتریک تشخیص چهره

قفل بیومتریک تشخیص چهره

چهره افراد اولین نقطه تأثیرگذار در ارتباطات فردی به شمار میرود. بنابراین شما با دیدن چهره فرد، میتوانید بعدها او را به یاد بیاورید یا حتی دوباره شناسایی کنید. جالب است بدانید که این ویژگی به عنوان فناوری بیومتریک در قفل های هوشمند استفاده میشود. چون هیچ دو نفری در جهان نیستند که چهره مشابهی با هم داشته باشند!

با انتخاب قفل هوشمند بیومتریک تشخیص چهره، یک برنامه امنیتی و نظارتی بسیار قدرتمند برای ساختمان شما فعال میشود و باید یادآوری کنیم که این نوع قفل های هوشمند یکی از پرطرفدارترین قفل های بیومتریک در جهان هستند و امنیت بسیاری از ساختمان های مسکونی، اداری-تجاری و حتی نظامی با این نوع قفل ، تأمین میشود.

قفل تشخیص چهره چگونه کار میکند؟

برای راه اندازی این نوع قفل دو آیتم باید آماده باشد؛ دوربین دیجیتال و نرم افزار تشخیص چهره. البته ناگفته نماند که درمورد موارد امنیتی، آیتم‌های دیگری مثل سخت افزارهای امواج نوری مادون قرمز، تنظیم چند دوربین و آیتم‌های دیگر مورد نیاز است. همانطور که بالاتر توضیح دادیم، قفل‌های بیومتریک تشخیص چهره، امنیت و آسایش بیشتری را برای ساکنین ساختمان تأمین می‌کنند.

مزایای استفاده از قفل تشخیص چهره

موارد زیر مهمترین مزایای استفاده از قفل های هوشمند بیومتریک است که در ادامه میخوانید:

 • تنظیم برنامه تشخیص چهره به راحتی انجام میشود.
 • هیچ دستگاه سخت افزاری اضافی برای راه اندازی برنامه نیاز نیست.
 • فرد با نزدیک کردن چهره خود به دستگاه، پس از طی فرایند شناسایی و تطبیق چهره با داده های ذخیره شده، میتواند وارد ساختمان شود. درصورت عدم تطبیق چهره واقعی با اطلاعات ذخیره شده، اجازه ورود به فرد داده نخواهد شد.
 • ورود و خروج افراد به این روش انجام می‌شود. همچنین ساکنین ساختمان می‌توانند از امکانات ردیابی و شناسایی ورود و خروج افراد بهره مند شوند.

تنها عیبی که درمورد این نوع قفل بیومتریک وجود دارد، تأثیر گذر زمان بر چهره واقعی فرد و بدون تغییر ماندن چهره ثبت شده در حافظه دستگاه است. همچنین در صورت آسیب رسیدن به چهره یا انجام عمل جراحی، ممکن است تشخیص اولیه چهره با مشکلاتی همراه باشد.

قفل هوشمند تشخیص کف دست

بدون تردید ویژگی های کف دست هرفردی از جمله خصایص منحصر به فردی فیزیکی او به شمار می‌رود. درقفل های بیومتریک از این ویژگی انسان به نفع و برای افزایش میزان امنیت و آسایش او استفاده شده است.

خوب است بدانید که جغرافیای کف دست شما با جغرافیای کف دست دوست یا عضو دیگر خانواده هیچ گونه تشابهی ندارد و هرکدام، خطوط و الگوهای کاملاً منحصر به فردی را حمل میکنید. این الگو و خطوط از زمان تولد شما شکل می‌گیرد و در سنین بلوغ، دارای یک طرح نهایی می‌شود.

روش کار قفل هوشمند بیومتریک کف دست

محاسبه گر فعال داخل قفل پس از دریافت داده های اسکن شده از کف دست هر فرد، آن‌ها را ذخیره میکند. قفل‌های تشخیص کف دست با کمک خطوط، برجستگی ها و ارتباط آنها با هم، اجازه ورود افراد متفاوت را به داخل ساختمان صادر میکنند.

فرد پس از قرار دادن کف دست خود در برابر دستگاه، باید چند ثانیه صبر کند تا قفل، تصویر کف دست فعلی را با تصویر ذخیره شده در حافظه تطبیق دهد. درصورت یکی بودن اطلاعات، اجازه ورود به فرد داده میشود.

مزایای استفاده از قفل‌های تشخیص کف دست

 • کار با این دستگاه هیچگونه دشواری ندارد و فقط کافی است کف دست خود را مقابل دستگاه نگه دارید و پس از چند ثانیه، اجازه ورود دریافت میکنید.
 • این نوع از قفل های هوشمند به دلیل گنجایش بالا برای ذخیره اطلاعات کف دستهای بسیاری از افراد، برای ساختمان های مسکونی، اداری و همچنین تجاری کاملاً مفید است.

البته ناگفته نماند که در صورت آسیب دیدن کف دست فرد و آشفتگی در خطوط، عملکرد شناسایی دستگاه هم با اختلالاتی همراه خواهد شد.

قفل تشخیص عنبیه چشم

قفل بیومتریک با قابلیت تشخیص عنبیه چشم

با قرار گرفتن عنبیه چشم در برابر دستگاه، شما می‌توانید وارد ساختمان شوید. عناصر ساختاری کاملاً متفاوت چشم هر فرد باعث شده است تا فناوری های روز دنیا، به فکر طراحی قفل هوشمند بیومتریک با قدرت تشخیص عنبیه چشم بیفتند. درواقع با تمرکز بر بافت رنگدانه ای چشم که یک دهانه گرد مشکی در مرکز دارد، دستگاه احراز هویت میکند. شگفت زده خواهید شد اگر اضافه کنیم حتی الگوی عنبیه دو چشم شما هم متفاوت از یکدیگر است.

روش کار قفل هوشمند تشخیص عنبیه چشم

در فناوری تشخیص عنبیه، از الگوی وریدی ناحیه سفید رنگ چشم که به اسکلرا sclera معروف است استفاده میشود. این فناوری با دوربین دیجیتال (داخل قفل) الگوی چشم هر فرد را ضبط و ذخیره می‌کند. ناگفته نماند که این رگ ها با چشم غیرمسلح هم قابل دیدن هستند.

تصاویر دیجیتالی ذخیره شده برای تهیه الگوی بیومتریک پردازش می‌شود و درنهایت با قرار گرفتن چشم فرد در برابر دوربین، فرایند تطبیق داده های ثبت شده با چشم فرد در زمان حال، انجام خواهد شد. با مطابقت هر دو داده، روند احراز هویت با موفقیت انجام و اجازه ورود فرد صادر می‌شود.

مزایای استفاده از قفل بیومتریک تشخیص عنبیه چشم

 • حتی اگر از عینک یا لنز استفاده می‌کنید و همچنین با وجود افزایش سن و قرمزی چشم، قفل همچنان کار خود را به درستی انجام میدهد و امنیت بالایی را برای فضاهای داخلی ساختمان فراهم میکند.
 • به دلیل روش کار آسان، همه افراد میتوانند به سادگی از دستگاه برای احراز هویت استفاده کنند؛ ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری از جمله درخواست کنندگان این نمونه قفل هوشمند هستند.
 • همچنین باید به کاربردی بودن این قفل برای مکان های نظامی هم اشاره کنیم. البته ناگفته نماند حفظ فاصله تنظیم شده برای تطبیق اطلاعات با عنبیه چشم فرد، لازم است. بنابراین از فاصله‌های متفاوت نمیتوانید احراز هویت کنید.

پیشنهاد میشود برای آشنایی بیشتر با این قفل، اینجا را کلیک نمایید.

کلام پایانی

قفل های هوشمند را باید انقلابی شگفت انگیز در عرصه حفظ امنیت به شیوه مدرن دانست. با به فراموشی سپرده شدن روش های امنیتی پیش پا افتاده برای ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و حتی نظامی، قفل بیومتریک متولد شد تا بخش زیادی از خواسته‌های شهروند مدرن را به بهترین شکل ممکن برآورده کند.

ویژگی های چشمگیری چون نیاز نداشتن به جسم خارجی (کلید)، بازگشایی با اثر انگشت، کف دست، عنبیه چشم و چهره، برقراری امنیت مثال زدنی و بینظیر، زیبایی منحصر به فرد، سیستم کنترل از راه دور قفل و امکان راه اندازی برای هر نوع درب باعث شده است تا قفل هوشمند بیومتریک ره صدساله را یک شبه بپیماید.

برند تنسر لاک به عنوان برترین تولید کننده قفل های بیومتریک هوشمند در ایران، این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید در مکان های مختلفی مانند منازل، ادارات، ویلاهای شخصی و … از بهترین قفل بیومتریکی موجود در کشور برخوردار شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر، میتوانید با کارشناسان تنسر لاک تماس بگیرید.