با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، تمامی صنایع در حال به روز رسانی و هوشمند سازی محصولات خود هستند. صنعت قفل سازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. استفاده از قفل هوشمند روشی نوین در راستای افزایش امنیت محیط های داخلی می باشد. قفل هوشمند، تکنولوژی جدید را جایگزین قفل و کلیدهای مکانیکی نموده است.

برای این که خرید قفل هوشمند به اندازه ی کافی رضایت بخش باشد، باید پیش از اقدام به خرید، اطلاعات کافی درباره این محصول کسب کرده باشید. در این مطلب نکات قابل توجه برای خرید قفل هوشمند را برای شما بازگو نموده ایم.

راهنمای جامع خرید قفل هوشمند

راهنمای خرید قفل هوشمند

 1. چرا قفل هوشمند؟

پیش از هر گونه اقدامی در راستای خرید قفل دیجیتال، باید از خود بپرسید که چرا قصد خرید این محصول را دارید؟ و چه مسئله ای باعث شده است تا شما به فکر تغییر مدل قفل مورد نظر خود نمایید. بزرگترین مزیت استفاده از قفل هوشمند، سهولت در کاربرد آن می باشد. این قفل ها لزوما امنیت بیشتری را به دنبال نخواهند داشت. بسیاری از قفل های هوشمند همچنان از مکانیزم مشابه قفل های مکانیکی استفاده می نمایند و تنها تفاوت آن ها، ایجاد سهولت بیشتر برای کاربران می باشد. بنابراین اصلی ترین نکته این است که شما صرفا با هدف افزایش امنیت نسبت به خرید قفل دیجیتال اقدام نکنید.

 1. ابعاد درب را کنترل نمایید.

قفل های هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که برای تمامی درب ها قابل استفاده باشند. با این حال، باز هم این امکان وجود دارد که قفل هوشمند با برخی از مدل های درب متناسب و هماهنگ نباشد. طراحی بعضی از مدل های قفل دیجیتال هماهنگ با درب های استاندارد نبوده و برای مدل های خاص مناسب هستند. به همین علت باید تمامی اندازه های داخلی و بیرونی درب را به طور دقیق اندازه گیری نمایید.

 1. وضعیت درب را بررسی نمایید.

پیش تر هم گفتیم که به طور کلی قفل دیجیتال به گونه ای طراحی شده است که با اکثر مدل های درب سازگار باشد. با این حال یکی از اصلی ترین نکات در خرید قفل هوشمند، بررسی وضعیت درب می باشد. ممکن است درب مورد نظر شما مشکل فنی، هر چند کوچک، داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است به دلایل مختلف درب از وضعیت استاندارد خارج شده باشد. در چنین شرایطی قفل هوشمند به خوبی ایفای نقش نخواهد کرد. این نقص در نهایت می تواند منجر به ایجاد اختلال در قفل خودکار درب و یا مانع از قرارگیری زبانه ی قفل در جایگاه مناسب خود شود. از این رو باید پیش از نصب قفل دیجیتال نسبت به رگلاژ درب اقدام نمایید. پس از اجرای این مرحله می توانید درباره ی خرید قفل هوشمند مناسب تصمیم گیری نمایید.

 1. انتخاب نوع قفل هوشمند

انتخاب نوع قفل هوشمند

قفل های دیجیتال بر اساس نوع و روش کنترل، انواع مختلفی دارند. در این میان، قفل های کیبوردی و بی سیم از کاربردی ترین انواع آن هستند. شناخت هر یک از انواع قفل هوشمند به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد نمود.

 • قفل هوشمند کیبوردی

برای استفاده از قفل هوشمند کیبوردی باید رمز مورد نظر خود را ثبت نموده و آن را به خاطر بسپارید. با وارد کردن رمز از طریق کیبورد، می توانید به سادگی قفل را باز نمایید.

 • قفل هوشمند بی سیم

قفل های هوشمند بی سیم به هیچ گونه رمز خاصی نیاز ندارند. باز و بسته نمودن این گونه قفل ها تنها به کمک یک تلفن همراه هوشمند انجام می شود. همچنین برخی از مدل های این دسته از قفل های دیجیتال، نسبت به صدا حساس بوده و از طریق صدای ثبت شده فرمان باز شدن را دریافت می کنند.

 1. نحوه ی اتصال قفل هوشمند

روش های متفاوتی برای اتصال تلفن همراه هوشمند شما به قفل دیجیتال وجود دارد. هنگام خرید قفل هوشمند باید به نحوه ی اتصال این قفل توجه نمایید. برقراری ارتباط با اینترنت وای فای و یا اتصال به بلوتوث گوشی هوشمند شما از جمله راهکارهای موجود برای این کار است. شما می توانید یکی از روش های ذکر شده را انتخاب نموده و از طریق نرم افزار نصب شده روی تلفن همراه خود، به قفل هوشمند  متصل شده و آن را کنترل نمایید.

 1. عمر باتری

انتخاب باتری مناسب برای قفل هوشمند

باتری های استفاده شده در قفل های هوشمند انواع مختلفی دارد. تفاوتی ندارد که باتری قفل دیجیتال شما از چه نوعی باشد؛ در هر حال با کاهش سطح انرژی ذخیره شده در باتری و رسیدن آن به حداقل میزان تعیین شده، نرم افزار نصب شده روی تلفن همراه هوشمندتان به شما اخطار خواهد داد. طول عمر باتری های قفل هوشمند به عوامل متعددی بستگی دارد. بسته به نوع و کارکرد قفل، طول عمر باتری آن متغیر می باشد.

 1. روش های جایگزین

اگرچه استفاده از وای فای و بلوتوث راهکارهای خوبی برای باز نمودن قفل دیجیتال هستند؛ اما با این حال باید روش های جایگزین برای ورود نیز در نظر گرفته شود. در طول مدت زمان استفاده ی شما از قفل هوشمند، ممکن است به دلایل مختلف ارتباط قفل با اینترنت و یا بلوتوث تلفن همراه شما قطع شود، و یا در موقعیت دیگری ممکن است گوشی هوشمند خود را در دسترس نداشته باشید! در چنین شرایطی لزوم استفاده از روش های جایگزین برای ورود افراد مشخص می شود.

 1. باز و بسته شدن خودکار

یکی از بهترین قابلیت های قفل هوشمند، باز و بسته شدن خودکار آن است. شما می توانید از طریق تنظیمات قفل دیجیتال تعیین نمایید که پس از گذشت مدت زمان مشخصی از ورود و یا خروج شما، به طور خودکار درب قفل شود. همچنین برای زمان هایی که گوشی هوشمند خود را به همراه دارید، قفل دیجیتال می تواند با تشخیص حضور شما در محدوده ی مکانی مشخص شده به طور خودکار باز شود. تنها کافیست از قسمت تنظیمات قفل دیجیتال، این قابلیت را برای تلفن همراه هوشمند خود فعال نمایید. در این بخش حتی شما می توانید این قابلیت را تنها برای ورود و یا خروج از ساختمان فعال نمایید. شما می توانید با توجه به شرایط خود، نسبت به وجود چنین قابلیتی در قفل هوشمند خود، تصمیم گیری نمایید.

 1. کلید مهمان

موقعیت های متعددی وجود دارد که قصد دارید قفل هوشمند بدون حضور شما و برای ورود افراد دیگری باز شود. قفل های دیجیتال راهکار مناسب برای چنین شرایطی را نیز پیش بینی نموده اند. کد تعیین شده به عنوان کلید ورودی از طریق اپلیکیشن قفل هوشمند، به میهمان شما پیامک و یا ایمیل می شود. شما می توانید مدت زمان مجاز برای حضور فرد را تعیین نمایید. همچنین می توانید بر اساس تعداد دفعات، رفت و آمد فرد را کنترل نمایید. این ویژگی قفل هوشمند نیز بسته به نوع کاربرد و شرایط شما می تواند تنظیم و تعیین شود.

 1. کنترل صدا

برخی از انواع قفل هوشمند به ابزار کنترل و تشخیص صدا مجهز هستند. این قابلیت به شما کمک می نماید تا در زمان حضور در فضای داخلی ساختمان بتوانید تنها از طریق صدای خود نسبت به قفل نمودن درب اقدام نمایید. برای این کار باید از طریق تنظیمات قفل دیجیتال، پین کد گفتاری خاصی را تعیین نمایید.

نتیجه گیری

پیش از این به معرفی کامل قفل هوشمند و بررسی قیمت، معایب و مزایای قفل هوشمند پرداخته ایم. در مقاله راهنمای جامع خرید قفل هوشمند به مواردی اشاره کردیم که باید پیش از خرید قفل هوشمند به آن ها توجه نمایید. هر یک از قابلیت های ذکر شده بنا بر کاربرد شما می تواند کاربردی و مفید باشد. شما باید بر اساس نوع کاربرد خود، ویژگی مورد نظرتان را تعیین نموده و در نهایت اقدام به خرید نمایید. قفل دیجیتال تنسر با استفاده از طراحی زیبا و کاربری آسان در تلاش است تا با جلب رضایت تمامی سلیقه ها، سطح امنیت را افزایش دهد. به این منظور، محصولات برند تنسر در قالب سه مجموعه دسته بندی و ارائه می شود:

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات گروه صنعتی تنسر با ما تماس بگیرید.