قفل هوشمند چیست؟

قفل هوشمند وسیله ای الکترومکانیکی است که برای محافظت از فضای داخلی خانه یا محل کار از آن استفاده می شود و با استفاده از فناوری های وای فای و بلوتوث به کاربر خود این اجازه را میدهد که بتواند از راه دور با استفاده از گوشی های هوشمند درب را باز یا بسته کند، علاوه بر این شما میتوانید با استفاده از تکنولوژی های تشخیص چهره، اثر انگشت، وارد کردن رمز و کارت که بر روی این قفل ها بر اساس نوع قفل تعبیه شده است درب خانه، محل کار، درب کمد های استخر و درب اتاق های هتل که امروزه بسیار از این قفل ها استفاده میکنند باز یا بسته کنید.    

قفل هوشمند علاوه بر اینکه امنیت بالایی را برای شما به ارمغان می آورد، شما را از شر کلید های مکانیکی خلاص میکند و همچنین به شما این امکان را میدهد تا عبور و مرور افراد به منزل و محل کارتان را کنترل کنید و اجازه دسترسی موقت یا دائم به دیگران بدهیم.

ویژگی های قفل هوشمند

ویژگی های قفل هوشمند

در قسمت قبل این نکته قفل هوشمند چیست، آشنا شدید و برای شناخت بیشتر قفل های هوشمند، بهتر است در این قسمت به ویژگی های بینظیر قفل هوشمند بپردازیم. این ویژگی ها به ما کمک می کند تا در انتخاب قفل مورد نظرمان بهتر عمل کنیم. با هم با این ویژگی ها آشنا میشویم:

 • ظاهر زیبا

قفل هوشمند علاوه بر کارایی منحصر به فردی که دارد، از ظاهر زیبا و شیکی نسبت به قفل های معمولی برخوردار است که یقینا شکل مدرن و زیبایی به منزل و یا محل کار شما میدهد.

 • عمر باتری

اکثر قفل های هوشمند برخلاف قفل های معمولی، برقی می باشند و با باتری کار میکنند و در صورت تمام شدن انرژی، باتری به برق اضطراری وصل میشود، البته در صورت ضعیف شدن باتری دستگاه برای ما هشدار ارسال میکند و ما را با خبر میکند. عمر باتری به نسبت تعداد استفاده از قفل بستگی دارد و شرکت ها معمولا عمر باتری را بین سه ماه تا یکسال ارزیابی میکنند.

 • کلید کمکی

قفل های هوشمند ی که به وای فای متصل میشوند ممکن است مورد حمله هکرها قرار بگیرند و همچنین ممکن است کاربر موبایل خود را همراه نداشته باشد، از این رو تولید کنندگان قفل های هوشمند یک کلید کمکی روی پنل قفل قرار میدهند تا کاربر در این مواقع با وارد کردن رمز قفل را باز کند. برخی از شرکت ها نیز کلید فیزیکی کمکی در اختیار مشتریانشان قرار میدهند، که بهتر است در جایی مطمئن و بیرون از خانه نگهداری شود.

 • قفل/ بازکردن خودکار

قفل های هوشمندی که از فناوری بلوتوث استفاده میکنند معمولا ورود و خروج بدون کلید را برای ما امکان پذیر میسازند و این عمل در صورت همراه داشتن موبایل امکان پذیر است، این نوع قفل به شما این امکان را میدهد که در صورت تنظیم فاصله با قفل بر روی موبایل هنگامی که شما در فاصله مقرر قرار گرفتین درب قفل یا باز شود.

 • کلید میهمان

این ویژگی در قفل هوشمند به شما این امکان را میدهد که شما بتوانید یک سری کد های رمز موقت حتی با زمان بندی مشخص برای استفاده مجدد دراختیار دوستان، میهمانان و هچنین اعضای خانواده خود قرار دهید تا بتوانند در آن محل ورود و خروج کنند، و شما رفت و آمدشان را کنترل کنید. همچنین شما میتوانید با تنظیم قفل، هنگامی که کسی درب را باز کرد برای شما هشداری ارسال شود و شما را مطلع سازد.

 • ضد آب

قفل هوشمند علاوه بر قسمت های فیزیکی مانند پین های سنتی، چرخ دنده، زبانه و … دارای قسمت های پیچیده و حساس الکترونیکی نیز میباشد، بنابراین باید بتواند در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم باشد تا بتواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد، به هر حال همه قفل های هوشمند به یک اندازه مقاوم نیستند و شما در هنگام خرید باید از شرکت های معتبر خریدتان را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

مزایای قفل هوشمند

مزایای قفل هوشمند

قفل های هوشمند اولین قدم برای محافظت از خانه شما بدون نگرانی است، شما قادر خواهید بود بدون نگرانی از فراموشی قفل کردن درب، منزل را ترک کنید. در این قسمت با چند مزیت  قفل های هوشمند هم آشنا خواهیم شد.

 • امنیت

در هنگام استفاده از قفل هوشمند اگر ما مکانیزم قفل خودکار را فعال کنیم و در هنگام خروج فراموش کنید قفل درب را ببندید،  این قفل به صورت اتوماتیک بسته میشود و دیگر نیازی به نگرانی از بسته شدن قفل ندارید. هنگامی که شخصی در کنار شماست و دوست ندارید رمز شما را بفهمد از رمزنگاری توابع خیالی استفاده میکنید به این صورت که قبل و بعد رمزتان اعدادی را میزنید و قفل آنها را در نظر نمیگیرد و خطا نمیدهد، در این حالت کسی متوجه رمز اصلی نخواهد شد.

طراحی قفل های هوشمند به گونه ای است که اگر سارقی قصد باز کردن آن را داشته باشد و رمز را چندین بار اشتباه وارد کند و یا به قفل ضربه ای بزند، به سرعت صدای هشدار اعلام خطر به صدا در می آید و ما را مطلع میسازد.

 • نور صفحه

هنگامی که شب به خانه می آیید ، قفل هوشمند شما باید دارای نور پس زمینه باشد که شماره ها را روشن کند تا شما راحتتر رمز خود را وارد کنید.

 • قفل خودکار

هر قفل هوشمند را می توان طوری برنامه ریزی کرد که در صورت فراموش کردن،  به طور خودکار درب پشت شما قفل شود تا خانه شما همیشه در امنیت کامل باشد.

روشهای مختلف باز و بسته کردن قفل

شما میتوانید با استفاده از اثر انگشت، کارت، وارد کردن رمز، موبایل و سیستم تشخیص چهره براحتی درب را باز یا قفل کنید.

معایب قفل هوشمند

قفل هوشمند علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، دارای معایبی نیز میباشد:

 • نصب این نوع قفل بسیار سخت است و حتما باید متخصص آن را نصب کند.
 • زمانی که انگشت خیس یا خراشیده باشد شناسایی مشکل میشود و ما در باز کردن قفل به مشکل بر میخوریم. قفل های هوشمند تنسر برای جلوگیری از این مشکل علاوه بر قسمت اثر انگشت، قسمت ورود رمز دستی قرار داده که هم امنیت را بالا میبرد و هم در هنگام بروز همچین مشکلاتی به ما کمک میکند.
 • اگر در برق قفل هوشمند اختلالی ایجاد شود قفل از کار می افتد و دیگر عملی را انجام نمیدهد. قفل هوشمند تنسر با داشتن قابلیت منبع تغذیه انرژی با میکرو یو اس بی، این مشکل را حل کرده است. همچنین یک کلید مکانیکی هم در اختیار کاربر قرار میدهد تا در این شرایط از آن استفاده کند.
 • در قفل هایی که به موبایل وصل شده اند اگر گوشی موبایل خود را همراه نداشته باشید برای باز کردن قفل به مشکل میخورید.
 • اگر قفل شما به روز رسانی نشده باشد، خطر از کار افتادن قفل وجود دارد.

انواع قفل هوشمند

انواع قفل هوشمند

قفل هوشمند براساس سلیقه و نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم میشود

 • بیومتریک تشخیص چهره

قفل هوشمند بیومتریک تشخیص چهره انواع مختلفی دارد  با استفاده از دوربینی که دارد چهره فرد را دریافت میکند و در حافظه خود ذخیره میکند و وقتی فرد مجددا در مقابل پنل تشخیص چهره قفل قرار میگیرد قسمت تشخیص چهره قفل آن دو را با هم مقایسه میکند و اگر تشخیص دهد که هر دو با هم برابر است قفل عمل میکند و باز میشود. این قابلیت به شما کمک میکند که خیلی سریع بدون لمس قفل، در کسری از ثانیه درب را باز کرده و وارد شوید.

 این قفل امکاناتی دارد که به طور کامل در مقاله قفل هوشمند تشخیص چهره، به آن پرداخته شده است.

 • بیومتریک اثر انگشتی

     در این مدل قفل هوشمند بیومتریک، یک پنل برای دریافت اثر انگشت وجود دارد که قادر است بیش از ۱۰۰ اثر انگشت را در حافظه خود ذخیره کند و این نکته را باید در نظر داشته باشید که اگر در انگشت کاربر خون جریان نداشته باشد، قفل عمل نخواهد کرد. این قابلیت باعث شده تا کسی نتواند با ساختن اثر انگشت شما قفل را باز کند.

قفل اثر انگشتی یکی از پرطرفدارترین انواع قفل هوشمند است که ویژگی های منحصربفرد آن، سبب این محبوبیت روزافزون آن شده است و با مراجعه به مقاله قفل اثر انگشتی میتوانید با این ویژگی ها بیشتر آشنا گردید. 

 • کارتی یا هتلی

همانطور که از نامش پیداست قفلی است که با استفاده از کارت مغناطیسی همانند کارت مترو باز میشود این مدل به قفل هتلی معروف است چون بیشتر در هتل ها از این مدل قفل استفاده میشد ولی امروزه از قفل کارتی در منازل، استخرها، ادارات نیز استفاده میشود. مزیت این قفل در این است که میتوانیم هر ساعتی که ما میخواهیم به دیگران اجازه ورود و خروج دهیم و حتی چه کسی در چه تاریخی ورود و خروج کرده را نیز در اختیار ما قرار میدهد.

برای اشنایی بیشتر با این نوع قفل، میتوانید به مقاله انواع قفل هتلی مراجعه نمایید.

 • قفل هوشمند ترکیبی

در این مدل قفل هوشمند از همه تکنولوژی ها از جمله اثر انگشت، استفاده از کارت، وارد کردن رمز، تشخیص چهره و قفل مکانیکی استفاده شده است.  

ویژگی های قفل هوشمند تنسر

 • دارای گواهینامه استاندارد صنعت ایمنی عمومی
 • بدنه ضد خش، ضد زنگ، ضد سرقت و ضد شوک مقاوم به ضربه
 • صفحه لمسی ضد خش و درب محافظ حسگر اثر انگشت
 • قابلیت شناسایی اثر انگشت، کارت هوشمند و رمز
 • حسگر اثر انگشت خازنی و بیومتریک با قابلیت تشخیص بافت زنده سلولی
 • قابلیت بازگشایی قفل هوشمند در مواقع اضطراری بوسیله ی کلید مکانیکی
 • دارای منو مدیریتی جهت شخصی سازی
 • قابلیت رمز نگاری توابع خیالی
 • بسیار کاربردی جهت پروژه های مدرن سازی شده
 • ظاهر زیبا در کنار امنیت بالا
 • ورودی میکرو یو اس بی جهت منبع تغذیه اضطراری
 • کارکرد با چهار باتری آلکالاین به مدت یک سال
 • گارانتی ۷ ساله (۵+۲) تعویض

قیمت قفل هوشمند

قیمت قفل هوشمند

 قفل هوشمند بستگی به نوع کارایی و امکاناتی که در اختیار مصرف کننده قرار میدهد و خدمات پس از فروشی که دارد ارزش گذاری میشود. گروه صنعتی تنسر با بکارگیری ابزارهای پیشرفته و نیروهای متخصص، اقدام به تولید قفل های هوشمند، با قیمت مناسب و با امکانات روز دنیا کرده است. تنسر محصولات خود را در انواع گوناگون و کارکرد های مختلف که در طراحی آنها از تلفیق معماری ایرانی و مدرن بهره برده است، در اختیار مشتری قرار میدهد. همچنین این گروه صنعتی با پشتیبانی قوی و خدمات پس از فروش مطمئن، درنظر دارد مشتریان خود را به استفاده از محصولات ایرانی سوق دهد.

برای دریافت مشاوره تخصصی در مورد قیمت و نحوه سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرید.