ماندن پشت درب بسته، حس بسیار ناراحت کننده‌ای است که برای بیشتر افراد، حداقل یک بار اتفاق افتاده است. در آن لحظات مطمئناً فرد پشت درب مانده، فقط یک آرزو در سر دارد! این‌که درب فقط با یک کلمه جادویی، باز شود. این روز‌ها با پیشرفت تکنولوژی و ساخت قفل‌های هوشمند، همه به نوعی جادوگر شده‌اند و با انواع تمهیدات، می‌توانند از فواصل زیاد، درب‌ها را باز و بسته کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره قفل یا دستگیره هوشمند و معایب و مزایای قفل هوشمند صحبت کنیم.

قفل هوشمند چیست؟

سیستم‌های الکترونیکی که علاوه بر روش سنتی، به صورت‌های مختلفی نظیر استفاده از رمز، کارت، اثر انگشت، اپلیکیشن تلفن همراه و ریموت کنترل، قادر به باز و بسته کردن انواع درب هستند، قفل هوشمند نام دارند. این که قفل هوشمند چیست را به طور مفصل در مقاله دیگری توضیح داده‌ایم و به آن پرداخته‌ایم اما به طور کلی می‌توان گفت که مهم‌ترین کاربرد این محصول، ایجاد امنیت و ایمنی با درجه بالا در منزل، ویلا یا محیط کار است.

از ویژگی‌های همه دستگاه‌‌هایی که توسط آدمی تولید می‌شوند، این است که در کنار مزایای استفاده از آن‌ها، حتماً معایبی را نیز دارا هستند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب بهترین قفل هوشمند خواهیم پرداخت.

‌مزایای قفل هوشمند

‌مزایای قفل هوشمند

قفل‌های هوشمند دارای مزایایی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

بازگشایی سریع و آسان درب

هنگام خرید وقتی با دو دست پر از کیسه‌های حجیم به خانه می‌آیید، در لحظاتی که یک دست را به زور خالی می‌کنید تا کلید را بیابید و نمی‌توانید آن را پیدا کنید، چه احساسی دارید اگر توسط قفل هوشمند در کسری از ثانیه، بدون نیاز به دست و فقط با تماشای صفحه نمایشگر درب باز‌ شود؟ قفل هوشمند با روش‌های مختلفی می‌تواند باز و بسته شود که تشخیص چهره و اثر انگشت دو نمونه از ساده‌ترین این روش‌ها هستند.

کنترل از راه دور

مزایای قفل هوشمند: کنترل از راه دور

فکر کنید مادر و پدر‌تان از شهرستان آمده‌اند و پشت درب خانه شما هستند. اگر لازم باشد شما برای این‌که به خانه برسید ساعت‌ها در ترافیک بمانید، چه احساسی دارید اگر در یک چشم بر هم زدن بتوانید درب را از همان محل کارتان، برای والدین خود بگشایید؟ برای باز شدن درب، کافیست کدهای مخصوص با تاریخ انقضا را در اختیار پدر و مادرتان قرار دهید تا به راحتی وارد خانه شوند. همچنین قابلیت کنترل درب از راه دور و از طریق اپلیکیشن تلفن همراه نیز در لیست مزایای قفل هوشمند وجود دارد.

روش‌های متعدد بازگشایی

چه حس خوبی به ما دست می‌دهد وقتی که دیگر نیاز به مخفی کردن کلید بالای درب خانه یا زیر خاک باغچه نداریم! حذف کلید مکانیکی و جایگزین شدن آن با رمز، الگو، اثر انگشت، اسکن کف دست، تشخیص چهره و … یکی دیگر از مزایای قفل هوشمند است که بسیاری از افراد را نسبت به استفاده از آن ترغیب و تشویق کرده است.

کنترل ورود و خروج

چقدر عالی می‌شود وقتی این امکان را داریم که  با نصب برنامه روی تلفن همراه یا ساعت هوشمند خود، ورود و خروج افراد را به ساختمان و خانه خود کنترل کنیم. این ویژگی، نشانه به ظاهر ساده‌ای است که بر امنیت قفل هوشمند مهر تایید می‌زند.

امنیت بالا

مزایای قفل هوشمند: امنیت

حتماً می‌دانید، بعضی دزدان با در اختیار داشتن شاه‌کلید، قادر به گشودن هر قفلی هستند. چقدر خوشحال‌کننده است که هیچ دزدی، شاه کلیدی همانند عنبیه چشم شما را ندارد. این به معنی ایجاد حداکثر ایمنی در محیط کار و زندگی است.

علاوه بر این، با فعالسازی مکانیزم قفل خودکار می‌توانید امنیت بیشتری برای محیط ایجاد کنید. با این کار، اگر فراموش کرده باشید و یا به هر دلیلی درب قفل نشده باشد، به صورت خودکار درب بسته می‌شود و دیگر جای نگرانی از این بابت نیست.

از دیگر مزایای قفل هوشمند که باعث شده این محصول از امنیت بالایی برخوردار باشد، قابلیت رمزنگاری توابع خیالی است. در بسیاری از مواقع ممکن است در هنگام ورود رمز عبور، فرد یا افرادی در کنار شما حضور داشته باشند که تمایل نداشته باشید از رمز درب آگاه شوند. در این صورت می‌توانید قبل و بعد از رمز اصلی، اعدادی را به صورت رندوم وارد کنید تا تشخیص رمز به سادگی امکان‌پذیر نباشد. قفل هوشمند می‌تواند این اعداد اضافه را تشخیص دهد و بدون اعلام خطا و افشای رمز عبور برای سایرین، درب را برای شما باز کند.

طراحی این قفل ها به گونه‌ای است که اگر سارقان قصد ورود به اتاق را داشته باشند، با ورود چند رمز اشتباه و یا وارد کردن ضربه به درب، به سرعت صدای هشدار اعلام خطر پخش شود و شما را از این مسئله آگاه کند.

ظاهر زیبا و مدرن

مزایای قفل هوشمند: ظاهر مدرن

همه ما زیبایی را دوست داریم. چقدر خوب است که به جای قفل‌ها و کلید‌های مکانیکی سنگین، قفل‌های هوشمند زیبا را مورد استفاده قرار دهیم. این کار نه تنها از لحاظ بصری ظاهر زیباتری برای محیط ایجاد می‌کند، بلکه امکان هماهنگ شدن با سایر تجهیزات خانه هوشمند را نیز فراهم می‌کند که این، یکی از بزرگترین مزایای قفل هوشمند برای هوشمندسازی ساختمان است.

نور صفحه

ممکن است با خود فکر کنید که صفحه کلید قفل هوشمند در شب و فضای تاریک به راحتی دیده نمی‌شود و این را به عنوان یکی از نقاط ضعف این محصول بدانید. این در حالی است که در طراحی قفل الکترونیک به این موضوع نیز توجه شده و صفحه کلید آن دارای نور پس‌زمینه است. به این ترتیب، شماره‌ها روشن می‌شود و به راحتی می‌توانید رمز عبور صحیح را وارد کنید.

قفل خودکار

قفل خودکار

قابلیت قفل خودکار، یکی دیگر از مزایای قفل هوشمند است که به شما کمک می‌کند تا همیشه از قفل بودن درب منزل خود مطمئن باشید. اگر فراموش کنید که با خروج از اتاق درب را قفل کنید و یا به هر دلیلی درب قفل نشده باشد، امکان تنظیم قفل خودکار وجود دارد. با فعالسازی این قابلیت، پس از خروج شما درب به صورت خودکار قفل می‌شود و جای هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

قفل کودک

بسیاری از افرادی که فرزندان کم‌سن‌وسال در خانه دارند و نگران امنیت آن‌ها هستند. با قفل هوشمند مجهز به قفل کودک، ایمنی فرزندان و افراد ناتوان را در محیط زندگی خود تضمین می‌کنید.

معایب قفل هوشمند

معایب قفل هوشمند

در کنار تمام مزایای قفل هوشمند که ذکر کردیم، مواردی نیز وجود دارد که شاید از نظر بسیاری از افراد به عنوان معایب قفل هوشمند شناخته نشوند، اما برای بررسی کامل این محصولات خوب است به بررسی آن‌ها نیز بپردازیم. از جمله عیوب قفل هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

قیمت بالا

اولین عیب این قفل‌ها، قیمت بالا‌ی آن‌ها است. به نظر می‌رسد خرید و نصب قفل هوشمند از عهده هر فردی برنیاید! به ویژه هنگام ایجاد مشکل در این نوع قفل و برای تعمیر قفل هوشمند، باید متخصصین امر برای رفع مشکل اقدام کنند و این کار معمولاً هزینه نسبتاً بالایی دارد. اما در مقایسه با امنیت بالایی که این محصول به ارمغان می‌آورد، این هزینه ناچیز است.

نصب توسط متخصص

برخی افراد تمایل دارند کار نصب لوازم مختلف را خودشان انجام دهند. این در حالی است که نصب انواع قفل هوشمند نیاز به دانش کافی دارد و باید توسط متخصصان انجام شود. به یاد داشته باشید که اگر این کار توسط افراد متفرقه انجام شود، در صورت بروز مشکلات احتمالی خدمات پس از فروش به این قفل هوشمند تعلق نمی‌گیرد.

تشخیص اثرانگشت خیس یا خراشیده

اگر انگشت شما خیس یا خراشیده شده باشد، ممکن است برای ورود از طریق حسگر اثر انگشت دچار مشکل شوید. قفل‌های هوشمند تنسر لاک برای جلوگیری از این مشکل، قابلیت تعیین رمز عددی را نیز قرار داده است تا در زمان مواجهه با چنین مشکلی به راحتی درب را باز کنید. علاوه بر این، این کار به ارتقای امنیت نیز کمک می‌کند.

قطعی برق

این محصولات هوشمند با برق و یا باتری کار می‌کنند و به همین دلیل، در صورت بروز اختلال در برق آن، امکان از کار افتادگی محصول وجود دارد. تمامی مدل‌های قفل هوشمند تنسر لاک از قابلیت اتصال به منبع تغذیه انرژی با استفاده از کابل میکرو یو اس بی پشتیبانی می‌کنند. همچنین یک کلید مکانیکی نیز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا در چنین شرایطی بتوانند از آن استفاده کنند.

نیاز به همراه داشتن تلفن همراه

اتصال به تلفن همراه

اغلب قفل‌های هوشمند از طریق اپلیکیشن تلفن همراه تنظیم و کنترل می‌شوند. در این مدل‌ها، اگر به تلفن همراه خود دسترسی نداشته باشید، برای باز کردن قفل با مشکل مواجه می‌شوید. تنسر لاک برای این نقطه ضعف قفل‌های هوشمند نیز چاره‌ای اندیشیده است! این محصولات قابلیت بازگشایی به چند روش مختلف را دارند که در صورت بروز مشکل برای هر یک از ان‌ها، می‌توانید به سراغ روش‌های جایگزین بروید.

مشکلات بازگشایی در صورت عدم تعیین روش جایگزین

یکی دیگر از معایب قفل هوشمند این است که در صورت به سرقت رفتن تلفن همراه و یا به همراه نداشتن کلید مکانیکی، امکان ورود به منزل به راحتی برایتان وجود نخواهد داشت. این دردسر زمانی مضاعف می‌شود که برق قطع باشد و یا شما برای ورود به خانه، روش‌های دیگر نظیر اثر انگشت، رمز و … را فعال نکرده باشید.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، کافی است روش‌های جایگزین را برای ورود مشخص کنید. این کار از طریق تنظیمات قفل به راحتی انجام می‌شود. همچنین برای رفع مشکلات مربوط به برق، می‌توانید مدل‌هایی را انتخاب کنید که با باتری عمل می‌کنند و نیازی به اتصال مستقیم به برق ندارند.

اهمیت حفظ امنیت اطلاعات

رمز امن قفل هوشمند

در صورت هک کردن گوشی شما توسط سارقین، هر چند دزدان قدیمی نمی‌توانند وارد خانه شما شوند، اما سارقینی که اطلاعات خود را به‌روز کرده‌اند، با اطلاعات هک شده گوشی شما، می‌توانند به خانه‌تان وارد ‌شوند. مگر این‌که شما از قبل سیستم تشخیص چهره را فعال کرده باشید.

نیاز به تعیین رمز امن

نداشتن کلید مکانیکی و فراموش کردن رمز هم داستان خود را دارد. همگی احساس ناخوشایند این مشکل را با تمامی وجود تجربه کرده‌ایم! بنابراین سعی کنید رمزی را انتخاب کنید که برای شما ساده و قابل دسترس ولی برای سارقین سخت و غیر قابل دسترس باشد.

البته با توجه به مزایای فراوان قفل هوشمند، می‌توان از معایب آن چشم‌پوشی نمود. با فعال کردن تمامی فناوری‌های به روز تولید قفل و دستگیره هوشمند، به‌خصوص سیستم تشخیص چهره، می‌توان از بیشتر معایب آن صرف نظر کرد.

نتیجه‌گیری

اگر تصمیم دارید که دفترکار، منزل مسکونی یا ویلای خود در خارج از شهر را با نصب دستگیره هوشمند حفاظت نمایید، اولین شرط، مراجعه به یک شرکت معتبر برای خرید این دستگیره‌های دیجیتالی است. تنسر لاک، اولین تولید کننده قفل هوشمند و قفل دیجیتال بیومتریکی در ایران با گارانتی طولانی‌مدت است. با خرید و نصب قفل هوشمند از تنسر لاک، آرامشی شیرین ناشی از امنیت تمام وکمال در محیط کار و خانه خود را تجربه خواهید کرد.