کلیدها چه بخواهید و چه نخواهید، همچنان عضو ثابت کیف شما هستند. این قطعه کوچک و کم جا از مدت زمان تولید قفل های کلیدی تا به الان همراه ما بوده اند و بسیاری از شما قطعاً دستکم یک یا دو کلید را همیشه با خود همراه دارید.

تا این قسمت ماجرا هیچ مشکلی وجود ندارد. اما قسمت سخت آن زمانی خودش را نشان می‌دهد که کلید داخل قفل درب می‌شکند! اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، پیدا کردن راه حلی برای در آوردن کلید شکسته از قفل درب است.

این موقعیت نه برای همه ولی پیش می‌آید و اگر راه حل را ندانید، سردرگمی و کلافگی زیادی را با خود به همراه دارد. مخصوصاً اگر درحال انجام کار مهمی هستید و با عجله، کلید را داخل قفل فروکرده‌اید.

ازآنجاییکه در آن لحظه ممکن است حسابی عصبی و سردرگم شده باشید، برای درآوردن کلید شکسته از قفل درب به چندین و چند ترفند فکر می‌کند درحالیکه ممکن است این ترفندها واقعاً کاربردی نباشند! پس راه حل چیست؟ صبور باشید. خواندن این مقاله ممکن است راه حل مورد نیاز شما باشد!

۸ ترفند ساده و خانگی درآوردن کلید شکسته از قفل درب

8 ترفند ساده و خانگی درآوردن کلید شکسته از قفل درب

به هرحال این اتفاق افتاده است و در قدم اول باید به چهار سؤال زیر پاسخ بدهید:

  • این اتفاق کجا افتاده است؟
  • چه قدر زمان دارم؟ آیا باید هرچه زودتر برای کاری از ساختمان خارج شوم؟
  • چه ابزارهایی برای درآوردن کلید از قفل دارم؟
  • چه مقدار از کلید، داخل قفل، شکسته و باقی مانده است؟

اگر عجله دارید و از طرفی تجربه فنی کافی ندارید، لازم است هرچه زودتر یک قفل ساز باتجربه را برای راه افتادن کارتان خبر کنید. اما در حالت دوم، توصیه می‌کنیم یکی از هشت ترفند آسان زیر را امتحان کنید:

از باقی مانده کلید شکسته استفاده نکنید.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند با فرو کردن باقی مانده کلید که در دست دارند، می‌توانند قفل در را باز کنند. این کار کاملاً اشتباه است و توصیه می‌کنیم اصلاً به آن فکر نکنید. درعوض بهتر است باقی مانده کلید شکسته را نگهدارید. درصورت درآوردن کلید شکسته از قفل درب، می‌توانید کلید را دوباره زنده و نسخه جدید را استفاده کنید.

کلید شکسته را با انبردست بیرون بیاورید.

دومین ترفند ساده، کمک گرفتن از انبردست یا دم باریک است. این ابزار عموماً در هرخانه ای پیدا می شود و کار با آن هم اصلاً پیچیده نیست.

مرحله اول درآوردن کلید شکسته از قفل درب، مشاهده دنباله کلید در قفل است که باید از قفل بیرون زده باشد. بنابراین شما می‌توانید با کمک انبردست یا دم باریک، دنباله کلید را بگیرید و با کمی حرکت در جهت عقربه‌های ساعت یا برعکس، آن را بیرون بیاورید.

اگر لازم است تا درب را باز کنید، با یک دست، دستگیره یا قفل را محکم بگیرید و با دست دیگر سعی کنید به آرامی کلید شکسته را درون قفل جابه جا کنید تا کلید بچرخد و خارج شود.

مهم: اگر کلید یدک دارید، بهتر است وقت خود را برای درآوردن کلید شکسته صرف نکنید. البته دقت کنید که باقی مانده کلید داخل قفل نماند و نشکند.

برای اینکه شروع کار درآوردن کلید شکسته از قفل درب سخت نباشد، می‌توانید داخل قفل را با کمی روغن (هرنوع روغن) چرب کنید تا کلید شکسته به راحتی داخل قفل بچرخد و حرکت کند.

همچنین ناگفته نماند که موچین هم می‌تواند به خوبی کار شما را راه بیندازد. کافی است موچین را طوری استفاده کنید که سر بیرون زده کلید را از دوطرف بگیرید و آن را با چند حرکت آرام، از داخل قفل بیرون بکشید.

درآوردن کلید شکسته از قفل درب با استفاده از پیچ گوشتی

درآوردن کلید شکسته از قفل درب با استفاده از پیچ گوشتی

اگر به باقی مانده کلید شکسته دسترسی نداشته باشید، کار سخت‌تر می‌شود. در این مرحله کمکی از انبردست یا دم باریک برنمی آید. بلکه برای درآوردن کلید شکسته از قفل درب باید به سراغ پیچ گوشتی بروید.

این ابزار را باید به شکلی استفاده کنید که همیشه برای باز یا بستن پیچ با آن کار می‌کنید. پیچ گوشتی را وارد سوراخ قفل کنید، کمی فشار بدهید و سپس آن را بچرخانید.

دقت کنید که اگر در، قفل شده باشد و شما بخواهید پیش از بیرون آوردن کلید، در را باز کنید، کافی است پیچ گوشتی را در جهت درست و در سوراخ کلید به آهستگی بچرخانید. با این کار، قفل در باز می‌شود.

اما اگر عجله دارید و باید زودتر ساختمان را ترک کنید، همین روش را درمورد پیچ گوشتی در حالت معکوس پیاده کنید. در قفل می‌شود، شما ساختمان را ترک می‌کنید و وقتی برگردید می‌توانید راهکاری برای درآوردن کلید شکسته پیدا کنید.

درآوردن کلید شکسته از قفل درب با تیغه اره مویی یا اره منبت کاری

این ابزار ممکن است در هرخانه‌ای پیدا نشود یا هرکسی به آن دسترسی نداشته باشد. اما اره مویی یا اره نازک منبت کاری هم کار شما را راه می‌اندازد!

جالب است بدانید که دندانه‌های ریز روی اره مویی روی دندانه‌های کلید شکسته گیر می‌کنند و با کمی تلاش، از داخل قفل بیرون کشیده می‌شود. اگر اره شما بزرگ است و مانع پیشبرد بهتر کار می‌شود، برای شکستن و کوتاه‌تر کردن آن از انبردست کمک بگیرید.

خوب است بدانید که با کمک سنجاق سر، پین دکمه سرآستین، چاقوی سفری و چندکاره یا گیره کاغذی هم می‌توانید از شر کلید شکسته در قفل رها شوید!

از چسب قطره‌ای استفاده کنید.

چسب قطره‌ای را به عنوان ترفند پنجم از هشت ترفند معرفی کردیم چون نابلدی در استفاده از آن، مشکل را دوچندان می‌کند! استفاده از چسب، دقت بیشتری می‌طلبد.

در این مرحله، سوزن لحاف دوزی یا سیم نازک به درد شما می‌خورد. نوک سوزن یا سیم را به چسب آغشته کنید ( مراقب باشید که چسب زیادی مصرف نکنید تا سیم هم داخل قفل گیر نکند)، آن را به داخل قفل هدایت کنید به صورتی که سیم یا سوزن به کلید برخورد کند و به بدنه آن بچسبد. حالا خیلی آهسته و باحوصله، برای درآوردن کلید شکسته از قفل درب اقدام کنید.

درآوردن کلید شکسته از قفل درب با ابزار قفل سازها

درآوردن کلید شکسته از قفل درب با استفاده از ابزار قفل ساز

هر تعمیرکار و قفل سازی طبعاً یک مجموعه کامل از چندین ابزار برای بیرون کشیدن کلید شکسته در جعبه ابزار خود موجود دارد که به لاک پیک lock picks معروف است. این وسیله با درجات متفاوت دندانه‌ها، به دندانه‌های کلید شکسته داخل قفل گیر می‌کند و قفل ساز می‌تواند با کمی دقت و حوصله، آن را بیرون بیاورد.

اگرچه این ابزار ممکن است گران تمام بشود. ولی توصیه می‌کنیم برای محکم کاری، چند عدد با تیغه‌های متفاوت را در خانه داشته باشید.

ضربه زدن به چارچوب قفل

منظور از چارچوب قفل، بدنه اصلی است که مغزی قفل در آن قرار می‌گیرد. توصیه می‌کنیم این چارچوب را از روی درب باز کنید و با قرار دادن قفل در راستای نیروی جاذبه، چند ضربه آرام به آن بزنید. این روش ممکن است باعث درآمدن کلید شکسته شود. همچنین باید اضافه کنیم که با کمک این ترفند، شانس حفظ قفل را خواهید داشت و فقط کلید به لطف نیروی جاذبه از قفل خارج می‌شود.

از دو عدد سیم الکترود یا لحیم کمک بگیرید.

دو سیم نازک را به صورتی وارد قفل کنید که از دوطرف به دندانه‌های کلید شکسته گیر کند. لازم نیست سیم‌ها را خیلی دور از کلید بگیرید. بلکه باید به روشی عمل کنید که درنهایت کمی از کلید از قفل بیرون بیاید.

درمرحله بعدی، دوباره این تکنیک را انجام بدهید تا کلید به طور کامل بیرون بیاید. همچنین می‌توانید به جای کشیدن کلید به سمت بیرون، آرام آرام آن را خارج کنید. چطور؟ با همان دو سیم ادامه بدهید و سپس مچ دستتان را به سمت داخل بچرخانید و همچنان کلید را به سمت خودتان هدایت کنید.

اگر کمی بیشتر مجهز باشید و ابزار یک قفل ساز در جعبه ابزار خانگی شما موجود باشد، می‌توانید از lock picks در این مرحله کمک بگیرید. فقط مراقب باشید اندازه‌ای را انتخاب کنید که با دندانه کلید شکسته شما مطابقت داشته باشد.

شما به یک دریل نیاز دارید!

درآوردن کلید شکسته از قفل درب با استفاده از دریل

این راه حل درواقع مرگ احتمالی قفل درب شما خواهد بود! چرا این ترفند را پیشنهاد می‌دهیم؟ با انجام آن مجبور نیستید قفل ساز خبر کنید و هزینه و زمانی را هم برای کار او درنظر بگیرید. فقط مراقب باشید برای درآوردن کلید شکسته از قفل درب با دریل، مته بسیار نازک را انتخاب کنید.

با یک قفل ساز حرفه‌ای تماس بگیرید

این راهکار درواقع به شما اجازه می‌دهد تا کمی نفس بکشید و از مرکز بحران فاصله بگیرید. کمک گرفتن از یک قفل ساز شاید همیشه اولین راه حل به نظر برسد، اما قصد ما این بود که بتوانید از هوشمندی طبیعی خود و همچنین امکاناتی که دارید برای حل مسئله کمک بگیرید و حضور نفر دوم را به عنوان گزینه آخر انتخاب کنید.

پاسخ به چند پرسش رایج

عموم افراد هنوز آگاهی کافی برای مدیریت این موقعیت متفاوت ندارند. بنابراین با پاسخ به چند سؤال رایج، تلاش کردیم ذهنیت بهتری درمورد موقعیت برای شما بسازیم.

بهترین روش درآوردن کلید شکسته از قفل درب کدام است؟

قطعاً تماس با قفل ساز ماهر بهترین روش است. چون او در کمترین زمان ممکن و با کمترین آسیب به چارچوب و قفل، کلید شکسته را بیرون می‌آورد. اما اگر مایل هستید تا شخصاً وارد عمل شوید، ترفندهای معرفی شده در این مقاله حالت آزمون و خطا دارند. بنابراین برای نتیجه گرفتن باید حوصله، علاقه و زمان کافی داشته باشید.

درآوردن کلید شکسته از قفل چقدر طول می‌کشد؟

اگر یک قفل ساز باتجربه این کار را انجام دهد در کمتر از یک دقیقه شما را نجات خواهد داد! البته گاهی شرایط بیرونی در کوتاه یا بلندتر شدن زمان نجات قفل تأثیرگذار هستند.

همچنین یادآوری می‌کنیم که اگر قصد دارید شخصاً برای درآوردن کلید شکسته از قفل درب اقدام کنید، باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید.

چطور پس از درآوردن کلید شکسته وارد خانه شوم؟ چطور خارج شوم؟

در این مرحله لازم است قفل ساز در محل حضور داشته باشد. اما اگر شخصاً قصد دارید برای باز یا بستن در خانه اقدام کنید فقط مراقب باشید که آسیبی به قفل یا چارچوب قفل نباید وارد کنید.

بیشتر مطالعه کنید: باز کردن قفل درب بدون کلید

راه حل همیشگی برای رهایی از مشکلات قفل کلیدی

قفل هوشمند، راه حل همیشگی برای از بین بردن مشکلات قفل های کلیدی است

در هرصورت یکی از خطرات استفاده از کلیدهای قدیمی علاوه بر جا گذاشتن یا گم کردن، تجربه شکستن کلید در قفل درب است. حتی تکرار چنین اتفاقی هم قابل پیشگیری نیست و به هرحال باید خودتان را آماده قرار گرفتن در این موقعیت کنید اما راه حل اساسی چیست؟

اگر می‌خواهید برای همیشه با این مشکل خداحافظی کنید، بهتر است قفلتان را عوض نموده و کمی رنگ و بوی مدرنیته به سیستم امنیتی درب ساختمان خود بیافزایید. قفل هوشمند، مدرن ترین نوع قفل های موجود در بازار است که نیاز به بازگشایی با کلید را ندارد و شما دیگر شاهد شکستن کلید در قفل نخواهید بود. این قفل ها با روش های آسان‌تر و امن‌تر، از خانه شما محافظت می‌کنند.

آیا انتخاب قفل هوشمند به صرفه است؟

قفل هوشمند بهترین و هوشمندانه‌ترین گزینه برای فرار از چنین موقعیت‌های وقت گیر خسته کننده هستند. شاید در نگاه اول، این نوع قفل‌ها بار مالی بیشتری را برای شما به وجود آورند ولی انتخاب این فناوری نوین برای حفظ امنیت ساختمان قطعاً بر کیفیت زندگی شما اضافه می‌کند و دیگر با مشکلات اینچنینی و حتی خطرات امنیتی روبرو نخواهید بود.

خوشبختانه برند تنسر لاک با تولید و ارائه قفل های هوشمند خود، توانسته است عنوان برترین قفل هوشمند ایرانی را از آن خود نماید و محصولات خود را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان قرار دهد.

سخن پایانی

کلیدها خاطرات نوستالژیک همه ما به شمار می‌روند. بعید است کسی را پیدا کنید که دستکم یک یا دو کلید در کیف یا جیب خود نداشته باشد و به روش قدیمی برای باز یا بستن قفل‌ها اقدام نکند. به همین دلیل اتفاقات و عوارض استفاده از کلیدهای قدیمی هم بخشی از تجربه داشتن این اجسام است. شکستن کلید در قفل از جمله آنهاست که از جمله مشکلات رایج برای بسیاری از خانه‌ها و قفل‌ها به شمار می‌رود.

ما در این مقاله چند ترفند کاربردی را برای درآوردن کلید شکسته از قفل درب ارائه کردیم و تلاش نمودیم به زبان گویا آنها را توضیح بدهیم تا بتوانید در شرایط اضطراری با استفاده از این روش ها، مشکلتان را حل نمایید اما در صورتی که می‌خواهید این مشکل به صورت همیشگی از بین برود، حتما باید به خرید قفل هوشمند فکر کنید.

درصورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری در مورد قفل هوشمند به دست آورید، پیشنهاد می‌شود از مشاوره کارشناسان تنسر لاک بهره مند شوید.