شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که فراموش کرده باشید، در هنگام خروج از خانه کلید را بردارید. وقتی از خرید یا محل کار به خانه بر می گردید، تازه متوجه می شوید که کلید را پشت درب جا گذاشته اید. وقتی این مشکل پیش می آید، همه افراد به دنبال یک راهکار سریع و مطمئن برای باز کردن درب منزل هستند. اما آیا باز کردن دربی که کلید پشت آن جا مانده است، امکان پذیر است؟ پاسخ این سوال به عوامل مختلفی همچون نوع درب و امکاناتی که در اختیار ما قرار دارد؛ بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم با بررسی روش های مختلف به شما در حل مشکل جا ماندن کلید پشت درب، کمک کنیم.

جا ماندن کلید پشت درب معمولی

اگر کلید شما پشت یک درب معمولی گیر کرده باشد، در بیشتر موارد بدون احتیاج به کمک می توانید درب را باز کنید. در ادامه با چند ترفند ساده برای حل این مشکل آشنا می شویم:

باز کردن درب منزل با کارت اعتباری

باز کردن درب با کارت

برای باز کردن درب منزل با کارت اعتباری؛ می توانید از کارت هایی که به اندازه کافی بزرگ و انعطاف پذیر هستند مانند کارت های بانکی، استفاده کنید. ابتدا کارت را از سمت قفل، بین شکاف عمودی درب و چهارچوب قرار دهید. بعد از قرار دادن کارت در شکاف، آن را به سمت پایین کشیده و همزمان درب را به داخل فشار دهید. با این کار، کارت زبانه درب را به عقب می‌راند، و مشکل جا ماندن کلید پشت در حل می ‌شود، البته این راه حل برای هنگامی که درب قفل شده باشد، کاربردی ندارد.

بازکردن درب با استفاده از سنجاق

علاوه بر باز کردن درب منزل با کارت اعتباری، می توان با اشیا روزمره دیگری همچون سنجاق، مشکل ماندن کلید پشت درب را رفع کرد. اما با استفاده از سنجاق مو یا سنجاق قفلی، چگونه قفل در را بدون کلید باز کنیم؟

برای این کار ابتدا دو عدد از سنجاق ‌های مو یا قفلی را آماده کنید. از یکی از این سنجاق ‌ها برای جا به جا کردن مغزی قفل و از دیگری برای باز کردن پین‌ها استفاده کنید. اگر از سنجاق مو استفاده می ‌کنید، قسمت گرد انتهای آن را جدا کنید. سپس، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. سنجاق اول را به شکل L خم کنید. سنجاق دوم را نیز از وسط و انتهای آن را حدود ۱۲۰ درجه باز کنید.

باز کردن درب با سنجاق سر

  1. سنجاق اول را در شیارهای پایین مغزی قرار دهید. آن را به چپ و راست حرکت دهید تا سنجاق در شیار قرار بگیرد.

باز کردن درب منزل با سنجاق سر

  1. درحالی که که سنجاق اول در مغزی است، سنجاق دوم را وارد مغزی قفل کنید. آن را به بالا و پایین حرکت دهید، و سعی کنید پین‌ها را باز کنید. شنیدن صدای تیک ‌مانند به معنای باز شدن یکی از پین ‌ها است. ممکن است پین‌ ها به ترتیب باز نشوند. بنابراین منتظر باز شدن پین ‌ها به ترتیب نباشید و سنجاق دوم را مدام جا به جا کنید.

باز کردن درب با سنجاق

  1. بعد از باز کردن همه پین ‌ها، سنجاق اول را به سمت چپ و راست تکان دهید تا قفل درب باز شود.

بازکردن درب با پیچ گوشتی

باز کردن درب با پیچ گوشتی

اگر هنوز با مشکل جا ماندن کلید پشت درب روبرو هستید و روش های بالا جواب نداد، می توانید از پیچ گوشتی هم استفاده کنید. این روش زمانی جواب می ‌دهد که کلید در قفل مانده و سیستم امنیتی درب نیز آنچنان بالا نیست که نشود آن را باز کرد. با پیچ گوشتی، می توانید به دو صورت درب خانه را باز کنید:

در روش اول، درهایی که دارای پیچ و مهره هستند، این قابلیت را دارند که قطعات نصب ‌شده لولاهای آنها از هم جدا شوند. بنابراین از پیچ گوشتی در این راستا استفاده می‌کنیم:

  1. برای این کار، ابتدا تمام پیچ ‌های بر روی درب و لولاهای آن را پیدا کنید.
  2. سپس توسط یک پیچ گوشتی تخت، در صدد جدا کردن تمام آنها باشید.
  3. بعد از این، پیچ گوشتی را میان قلاب بالا و پایین لولا قرار دهید و با چکش یا هر وسیله محکم دیگری در جهت رو به پایین به آن ضربه بزنید.
  4. توجه داشته باشید که این کار را باید برای تمام لولاها انجام دهید؛ تا زمانی که شل شوند و توانایی برداشتن پین‌ های هر لولا را پیدا کنید.

در روش دوم، باید از پیچ گوشتی به‌ عنوان یک قفل استفاده شود. در این حالت، پیچ گوشتی یا هر وسیله نازک دیگر را مانند نوک باریک کره ‌خوری در شکاف قفل در فرو ببرید و تا جایی که توان دارید، دسته آن را درون قفل بپیچانید. این روش برای زمانی است که کلید درون قفل درب کاملا قرار نگرفته باشد؛ یعنی با جا ماندن کلید پشت درب روبه‌رو نباشیم یا درب از پین‌ های حفاظتی کمتری تشکیل شود‌ و بتوان با دسترسی به مغزی قفل درب، آن را به ‌راحتی باز کرد.

جا ماندن کلید پشت درب ضد سرقت

باز کردن درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت از ورقه ‌های فولادی چندلایه و محکمی ساخته می ‌شوند که در اثر این شیوه ساخت، راهی مطمئن برای تامین امنیت ساختمان‌ ها هستند؛ به همین علت، به‌ سادگی باز نخواهند شد و در صورت جا ماندن کلید پشت درب ضد سرقت با چالش آسانی روبه‌رو نخواهید بود.

برای باز کردن درب ضد سرقت که کلید در قفل آن جا مانده، ممکن است بتوان از روش کارت ‌های اعتباری استفاده کرد. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، کارت را میان زبانه درب و چارچوب گرفته و با فشار درب به سمت خود، سعی در باز کردن آن داشته باشید.

مطمئن‌ترین راه برای رفع مشکل جا ماندن کلید پشت درب های ضد سرقت، تماس با کلیدسازی سیار و یا تعویض مغزی قفل است. بنابراین، زمانی که کلید خود را در پشت درب جا گذاشتید، تلاش کنید با افراد کارشناس و ماهر تماس بگیرید تا آنها با ابزارهای مخصوص درب را برای شما باز کنند.

راه حل نهایی جهت جا نگذاشتن کلید پشت درب

جا گذاشتن کلید پشت درب به عنوان یک اتقاق غیرقابل پیش‌بینی ممکن است برای هر شخصی رخ دهد. شاید تا چند سال پیش هیچ راه حلی برای این مشکل وجود نداشت، اما در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ورود قفل هوشمند به بازار، این مشکل حل شده است. با استفاده از قفل هوشمند، دیگر برای باز کردن درب احتیاجی به کلید ندارید و با استفاده از آنها هم مشکل جا ماندن کلید پشت درب حل می‌ شود و هم امنیت منزل یا محل کار شما افزایش می ‌یابد.

قفل هوشمند

در حال حاضر انواع مختلفی از قفل‌ های هوشمند تولید و روانه بازار شده است. از انواع این قفل ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سخن آخر

باز کردن قفل درب های معمولی و ضد سرقت به میزان زیادی به کیفیت قفل بستگی دارد. در برخی درب های ضد سرقت ارزان قیمت که قفل های تقلبی و بی کیفیت دارند؛ می توان به راحتی درب را باز کرد اما در درب های با کیفیت ایرانی و ترک که معمولا از قفل هایی نظیر داف و کاله برای آن ها استفاده می شود؛ به هیچ وجه قابلیت باز کردن قفل بدون تخصص کافی وجود ندارد.

با استفاده از قفل هوشمند می توانید به راحتی وارد خانه شوید و دیگر دغدغه ای بابت جا گذاشتن کلید پشت درب نداشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع قفل های هوشمند ایرانی تنسر لاک، خدمات پس از فروش این محصولات و دریافت مشاوره تخصصی، می توانید با کارشناسان ما در این حوزه تماس حاصل نمایید.