امنیت، یکی از مهم‌ترین یا حتی مهم‌ترین جنبه زندگی است که عدم وجود آن می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری به وجود آورد. نیاکان و گذشتگان با آگاهی از این مهم، حدود ۴۰۰۰ هزار سال پیش از قفل‌های ساده ای ساخته شده از چوب و میله استفاده می‌کردند. با گذشت زمان و پیشرفت دانش انواعی از قفل‌های پیچیده‌تر با امنیت به نسبت بیشتر تولید شدند و در حال حاضر امن‌ترین و به‌روزترین قفل‌ها یعنی قفل‌های هوشمند به بازار عرضه شده‌اند. انواع قفل ها برای اماکن مختلف از جمله قفل های اداری و مسکونی یا قفل درب آپارتمان، قفل‌های هتلی و قفل‌های باشگاهی وجود دارند.

قفل درب آپارتمان در زندگی روزمره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که به آرامش خاطر و رفاه ما منجر می‌شود. این قفل‌ها به طور کلی در دو دسته قفل هوشمند و قفل معمولی قرار می‌گیرند که هر کدام از آن مدل های خاص و البته مزایایی هم دارند. اطلاع و آگاهی کافی از انواع قفل درب آپارتمان به انتخابی مطلوب شما کمک شایانی می‌کند و در نتیجه قفل درب آپارتمان شما نیازها و انتظارات مد نظرتان را برآورده می‌سازد. به همین دلیل در ادامه به معرفی ۱۰ مدل از انواع قفل درب آپارتمان، چه هوشمند و چه معمولی همراه با کاربرد و مزایای آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع قفل درب آپارتمان هوشمند

انواع قفل درب آپارتمان هوشمند

همان‌طور که اشاره کردیم ایمن‌ترین و بهترین قفل‌های موجود که برای مقاصد مختلفی از جمله درب‌های ورودی آپارتمان، ادارات، هتل‌ها و حتی باشگاه‌ها استفاده می‌شوند، قفل‌های هوشمند هستند. این قفل‌ها از نظر روش بازگشایی و کارایی برای درب آپارتمان در پنج دسته قفل رمز عبور، قفل اثر انگشتی، قفل کارتی، قفل بازگشایی با موبایل و قفل ترکیبی قرار می‌گیرند و به طبع هر کدام فواید مخصوص به خود را دارند.

 • قفل اثر انگشتی

می‌توان گفت که ایمن‌ترین قفل موجود در بازار قفل اثر انگشتی است. به دلیل منحصر بودن اثر انگشت هر فرد و تفاوت اثر انگشت همه افراد با یکدیگر، امکان کپی کردن و ورود اثر انگشت شما توسط دیگران وجود نخواهد داشت. پس با قفل هوشمند اثر انگشتی ورود غیرمجاز به حداقل ممکن رسیده است. البته لازم به ذکر است که این قفل‌ها قابلیت شناسایی چندین اثر انگشت مختلف را دارند تا شما و اعضای خانواده بتوانید به‌آسانی از آن استفاده کنید. با این قفل دردسر از یاد بردن و گم کردن کلید را نخواهید داشت چون اثر انگشت شما همیشه همراه شما است.

 • قفل دیجیتالی رمز عبور

یکی از رایج‌ترین نمونه‌های انواع قفل هوشمند، قفل رمز عبور یا قفل رمزی دیجیتال است. همان‌طور که از نامش پیداست، این قفل دارای صفحه‌ای دیجیتال برای ورود رمز عبور یا پسورد می‌باشد. تولید این قفل دردسرهایی مثل جا گذاشتن و گم کردن کلید را از بین برده است. همچنین اگر شخصی چندین بار به‌صورت پیاپی رمز را اشتباه وارد کند، امکان ورود رمز تا چند دقیقه وجود نخواهد داشت. در ضمن اگر هنگام باز کردن قفل‌های هوشمند رمزدار شخصی نزدیک شما باشد و بخواهید رمز را به‌صورت نامحسوس وارد کنید، می‌توانید اعدادی را قبل و بعد رمز عبور خود وارد نمایید تا هیچ خطری شما را تهدید نکند.

 • قفل هوشمند بازگشایی با تلفن همراه

قفل هوشمند با بازگشایی به کمک تلفن همراه

اگر شما هم از کسانی هستید که از تلفن همراه خود دور نمی‌شوند و همیشه آن را به همراه دارند، می‌توانید قفل هوشمند از نوع بازگشایی با تلفن همراه را در نظر داشته باشید. برای بازگشایی این قفل تنها تلفن شما کافیست و همین مسئله ایمنی بیشتر را به ارمغان آورده است. این قفل‌ها از جدیدترین مدل‌ها هستند که جایگزینی عالی برای قفل‌های قدیمی و کلاسیک می‌باشند.

 • قفل کارتی یا هتلی

قفل‌های کارتی از مدل‌هایی هستند که همه ما با آن‌ها آشنایی داریم یا حداقل نمونه آن‌ها را در اماکن مختلف مثل هتل‌ها دیده‌ایم. بازگشایی این نوع قفل هوشمند با کارت است که البته خود کارت‌ها در مدل‌های مختلفی هستند. اگر برای درب آپارتمان یا اتاق‌های هتل خود به دنبال یک قفل بسیار ایمن هستید، قفل کارتی یکی از ممتازترین گزینه‌ها خواهد بود که جلوه‌ای خاص به درب ورودی خواهد بخشید. برخی از این قفل‌ها دارای تعداد زیادی کارت مثل ۳۰۰ کارت هستند تا از جهت گم شدن کارت نگرانی وجود نداشته باشد.

 • قفل ترکیبی

یکی از بهترین مدل‌ها در میان تمامی قفل‌ها، قفل ترکیبی است که با قابلیت‌های خود امنیت بسیاری را برای آپارتمان‌ها و منازل به دنبال آورده است. این قفل می‌تواند امکان بازگشایی با بیومتریک تشخیص چهره، اثر انگشت، کارت، رمز عبور یا پسورد و حتی بازگشایی با تلفن همراه را داشته باشد. البته لازم به ذکر است که قفل‌های دیگر هم می‌توانند دوکاره باشند، برای مثال برخی از قفل‌های اثر انگشتی قابلیت بازگشایی با پسورد را هم در خود جای داده‌اند یا نمونه‌هایی از قفل‌های کارتی دارای صفحه‌ای دیجیتال برای ورود رمز عبور هستند. این مزیت باعث می‌شود که قفل هوشمند ترکیبی برای اکثر افراد قفلی مقرون به صرفه باشد.

در نهایت مشخصاتی از قبیل ظاهری جذاب، امنیت چندین برابر، امکانات خاص مثل قفل کودک و سیستم هشدار انواع قفل هوشمند را نسبت به دیگر قفل‌ها برتری بسیاری داده است. با این قفل‌ها حتی افرادی که مدام در حال سفر هستند و مدت طولانی به آپارتمان برنمی‌گردند، خیالی آسوده از امنیت خانه خواهند داشت.

انواع قفل درب آپارتمان معمولی و ساده

انواع قفل درب آپارتمان معمولی

قفل‌های قدیمی یا ساده مدل‌های مختلفی دارند که اکثر آن‌ها با کلید باز می‌شوند. به دلیل اینکه تعداد ورود غیرمجاز به آن‌ها راحت شده است یا مشکلاتی مثل شکستن و گم شدن کلید موجب دردسر شده‌اند، می‌توان گفت قفل‌های ساده اگرچه گاهی قیمت‌های ارزانی دارند اما نسبت به قبل محبوبیت خود را از دست داده‌اند. این قفل‌ها در انواع گوناگونی هستند که رایج‌ترین آن‌ها شامل قفل سوئیچی، قفل برقی، قفل ضد سرقت، قفل شب‌بند و قفل اهرمی می‌باشد.

 • قفل سوئیچی

یکی از نمونه‌های رایج قفل‌های ساده، قفل سوئیچی است که باید همراه با آن یک سیلندر مخصوص هم خریداری کنید که ممکن است به هزینه‌های اضافی منجر شود. همچنین برای تولید این قفل معمولاً از فلزات استفاده می‌شود.

 • قفل برقی

قفل برقی در مدل‌های قفل برقی زبانه‌دار، قفل برقی مغناطیسی، قفل برقی کلونی و قفل کله گاوی رایج است که اکثر آن‌ها برای درب حیاط یا درب پارکینگ استفاده می‌شوند. این نوع از قفل‌ها نسبت به برخی قفل‌های حیاط پیچیدگی و گاهی مقاومت بیشتری دارند که باعث بهتر بودن آن‌ها می‌شود.

 • قفل ضد سرقت

قفل‌های ضد سرقت دارای ۱۲ زبانه هستند که به امنیت بیشتر نسبت به قفل‌های ۶ زبانه منجر می‌شود اما بازهم این قفل‌ها نیازمند کلید هستند که ممکن است باعث مشکلاتی مثل گم کردن یا شکستن کلید شود. اغلب کاربرد این قفل در درب‌های ورودی منازل است و بازگشایی آن بدون کلید در مقایسه با قفل‌های قدیمی سخت‌تر می‌باشد و حتی گاهی امکان بازگشایی بدون کلید وجود ندارد.

البته می‌توان گفت قفل‌های ضد سرقت در دو نوع دسته‌بندی می‌شوند: قفل‌های ضد سرقت کلیدی که در دسته قفل‌های ساده قرار می‌گیرند و قفل‌های ضد سرقت هوشمند که در میان انواع قفل هوشمند هستند و به طبع امنیت بیشتری هم دارند

 • قفل شب بند

قفل شب بند یا قفل یال بیشتر در درب‌های ورودی داخلی آپارتمان‌ها استفاده می‌شود که درب‌های ضد سرقت هم شامل آن‌ها است. قفل شب‌بند در چهار نوع قفل شب‌بند ساده، زنجیری، دیجیتال و مغزی‌دار تولید می‌شود که از میان آن‌ها قفل شب‌بند زنجیری کمترین امنیت و قفل شب‌بند دیجیتال بیشترین امنیت را دارد چون اگر آن را از داخل منزل قفل کنید، کسی از بیرون توانایی باز کردن را نخواهد داشت.

 • قفل اهرمی یا دستگیره دار

رایج‌ترین قفل‌ها که در اماکن گسترده‌ای کاربرد داشته‌اند، قفل‌های اهرمی هستند که با یک دستگیره باز و بسته می‌شوند. این قفل‌ها عموماً دارای کلید می‌باشند که بسیاری از آن‌ها را بدون دسترسی به کلید و به‌صورت غیرمجاز باز کرده‌اند، به همین دلیل امنیت قفل اهرمی تعریف زیادی ندارد.

در نهایت اکثر قفل‌های ساده توانایی ارائه ایمنی بالایی ندارند. اگر بخواهید زیاد هزینه نکنید، بعضی از مدل‌های آن می‌توانند مطابق بودجه شما باشند هر چند کارایی آن‌ها تضمین نمی‌شود.

قفل‌های هوشمند و قفل‌های معمولی چه تفاوتی دارند؟

تفاورت انواع درب آپارتمان هوشمند و معمولی

قفل‌های هوشمند و قفل‌های معمولی یا کلاسیک از جوانب مختلفی تفاوت دارند که عمده این تفاوت‌ها در ساختار، ایمنی، قابلیت‌ها، نحوه بازگشایی و هزینه‌ها دیده می‌شود.

ساختار: مهم‌ترین ویژگی که قفل هوشمند را نسبت به قفل کلاسیک متمایز می‌کند، ساختار پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر آن است. در قفل‌های هوشمند از مواردی مثل سیستم، سنسور و گاهی حتی دوربین استفاده شده است؛ در حالی که قفل قدیمی معمولاً دارای فاکتورهایی مثل زبانه، شیار، مغزی، فنر و غیره می‌باشد.

ایمنی: دلیل اصلی اختراع و استفاده از قفل‌ها ایجاد امنیت بوده است و همان‌طور که مشخص است، ساختار پیچیده تر انواع قفل هوشمند به ایمنی بیشتر آن‌ها منتهی می‌شود. با این اوصاف می‌توان گفت واژه امنیت با قفل هوشمند معنی تازه ای به خود گرفته است.

قابلیت‌ها: انواع قفل هوشمند در مقایسه با سایر قفل‌های ساده‌تر امکانات و قابلیت‌های خاصی را دارا هستند. برای مثال ضد ضربه بودن، مقاومت در برابر رطوبت یا حرارت، قفل کودک، سیستم هشدار، کنترل از راه دور و دوربین از قابلیت‌های ویژه اکثر قفل های هوشمند است. البته برخی از قفل های معمولی که نسبت به مدل های قبلی خود جدیدتر هستند هم می‌توانند قابلیت‌های مقاومت در برابر ضربه و حرارت را داشته باشند.

نحوه بازگشایی: واضح است که نحوه بازگشایی مطمئن و امن انواع قفل هوشمند یکی از دلایل جذب افراد است. اکثر قفل‌های قدیمی با کلید باز می‌شوند اما قفل‌های هوشمند با کارت، اثر انگشت، تشخیص چهره، رمز عبور و دیگر موارد باز می‌شوند.

هزینه: اغلب هزینه‌های قفل هوشمند در مقایسه با سایر قفل‌ها بیشتر است اما زمانی که کارایی و عملکرد آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم، این هزینه کاملاً اقتصادی و به صرفه است. زمانی که قفل هوشمند با ایمنی بیشتر را خریداری کنید یک بار برای همیشه از خسارات و ضررها جلوگیری کرده اید.

تفاوت‌های انواع قفل هوشمند و قفل معمولی ثابت می‌کند که قفل‌های هوشمند از جوانب بسیاری در مقایسه با دیگر نمونه‌ها برتری دارند. پس اگر ایجاد امنیت نسبت به هر چیز دیگری در اولویت شما قرار دارد، خرید قفل هوشمند کاملاً عاقلانه خواهد بود.

نکات مهم برای انتخاب نوع قفل درب آپارتمان

برای خرید یکی از انواع قفل درب آپارتمان به خصوص قفل هوشمند نکات مهمی وجود دارند که در نظر گرفتن آن‌ها به انتخابی باکیفیت و بادوام کمک شایانی می‌کند. این نکات مواردی از قبیل گارانتی، ساختار، جنس، قیمت و عملکرد هستند.

 • گارانتی: مدل‌هایی که دارای گارانتی یا ضمانت هستند از خیلی از خسارات جلوگیری می‌کنند. پس در اکثر موارد انتخاب قفل هوشمند همراه با گارانتی باید ارجحیت داشته باشد.
 • ساختار داخلی: انواع قفل درب آپارتمان ساختارهای خوب و بدی دارند. ساختار درونی بی‌کیفیت می‌تواند به عدم کارایی مناسب منجر شود.
 • جنس بدنه یا ساختار بیرونی: بسیاری از قفل‌های قدیمی در برابر ضربه مقاومت نداشتند و در نتیجه پس از شکستن، ورود غیرمجاز امکان‌پذیر بود. امروزه پیشرفت تجهیزات جایی برای این اجناس بی‌کیفیت باقی نمی‌گذارد.
 • قیمت: با اینکه قیمت یا هزینه مسئله پراهمیتی است اما نباید هنگام خرید انواع قفل درب آپارتمان که رابطه مستقیمی با امنیت دارد، قیمت را در اولویت قرار داد. بهتر است در ابتدا چند مدل قفل مرغوب را در نظر گرفت سپس از میان آن‌ها قفل ارزان درب آپارتمان را انتخاب کرد.
 • نوع عملکرد: نحوه بازگشایی یا همان نوع عملکرد از نکات بسیار مهم انتخاب قفل است. برای مثال برای افرادی که دغدغه فراوان باعث می‌شود مدام کلید خود را گم کنند یا مسائل را فراموش کنند، قفل هوشمند اثر انگشتی بهترین گزینه خواهد بود.

خرید انواع قفل درب آپارتمان

خرید انواع قفل درب آپارتمان

حال با توجه کردن به نکات و بررسی انواع قفل هوشمند و قفل های کلیدی معمولی همراه با ویژگی‌های پراهمیت آن‌ها، به‌آسانی می‌توانید در خصوص قفل درب آپارتمان تصمیم‌گیری کنید. همچنین فراموش نکنید که امکان دارد هرگونه کوتاهی هنگام خرید قفل درب منزل به خسارات بزرگی منجر شود. بهترین راه مراجعه به تولیدکننده انواع قفل‌های هوشمند است تا از همه مزایا مثل گارانتی و خدمات پس از فروش بهره‌مند شوید؛ تنها در این صورت است که خرید قفل درب آپارتمان از هر نوع مدل‌های هوشمند اطمینان خاطر را به وجود می‌آورد.

خرید قفل هوشمند تنسر لاک چه مزایایی دارد؟

برند تنسر لاک با بیش از چندین سال تجربه مفید مفتخر است که انواع قفل‌های هوشمند درب را با مناسب‌ترین هزینه‌ها ارائه دهد. اولین مزیت چشمگیر قفل‌های هوشمند تنسر لاک گواهینامه استاندارد صنعت ایمنی عمومی است که در کنار ورودی میکرو یو اس بی جهت منبع تغذیه اضطراری آن‌ها را به برترین قفل‌های درب ورودی آپارتمان تبدیل می‌کند. همچنین قفل‌های این برند دارای بدنه ضد ضربه، ضد خش و حتی ضد سرقت هستند. در ضمن قفل‌های هوشمند برند تنسر لاک دارای درب محافظ حسگر اثر انگشت، منوی مدیریتی و مزایای بسیار دیگر می‌باشند. در آخر می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی با کارشناسان تنسر لاک تماس حاصل فرمایید.