روز به روز به علاقه مندان قفل های بدون کلید افزوده میشود و افراد بیش از پیش به اهمیت استفاده از آن پی میرند. این قفل ها به امنیت محیط های مسکونی، اداری، تجاری و … کمک میکنند و کاربران را از شر قفل های کلیدی نجات میدهند. دو نوع از قفل های پرکاربرد بدون کلید، قفل های رمزی و قفل های کارتی هستند که افراد در انتخاب بین آنها مردد هستند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی ها و مزایای هر یک آشنا نماییم تا بتوانید تصمیم درستی برای خرید آنها اتخاذ نمایید.

قفل رمزی دیجیتال

قفل رمزی دیجیتال

 قفل رمزی، یکی از محبوب ترین انواع قفل دیجیتال یا هوشمند محسوب میشود که به کارگیری از رمز عبور جایگزین استفاده از کلید مکانیکی برای بازگشایی قفل شده است. نحوه استفاده از قفل رمزی دیجیتال بدین صورت است که شما با وارد کردن رمز عبور صحیح در صفحه کلید تعبیه شده در قفل، به سادگی میتوانید قفل را باز نمایید.

از مهمترین دلایل محبوبیت قفل رمزی دیجیتال نسبت به قفل های کلیدی، کاربری آسان آن است. قفل های رمزی نیاز به حمل کردن کلیدهای مکانیکی ندارند و در هنگام کار کردن با آنها دیگر با مشکل گیر کردن کلید یا شکستن آن در قفل مواجه نخواهید شد. کلید قفل شما در ذهن شما است و هیچ کسی نمیتواند به آن دسترسی داشته باشد.

ویژگی های قفل رمزی دیجیتال

اولین و مهمترین ویژگی قفل رمزی دیجیتال که این قفل را نسبت به قفل های قدیمی متمایز میکند، امنیت آن است. رمز عبور یا پین کد قفل های رمزی دیجیتال به منزله همان کلید برای قفل های سنتی است به طوری که در این نوع قفل ها هیچ فردی بدون دسترسی داشتن به این رمز، نمیتواند اقدام به بازگشایی آن نماید اما سارقین قفل های کلیدی را بدون در دست داشتن کلید نیز با استفاده از روش های دیگر، باز میکردند.

کاربری آسان که پیش از این نیز به آن اشاره شد، ویژگی مهم دیگر قفل های رمزی است. کار کردن با قفل های رمزی بسیار آسان است و حتی کودکان یا سالمندان که برای باز کردن قفل های قدیمی با چالش روبرو بودند، هیچگونه مشکلی با بازگشایی این قفل ها ندارند.

بیشتر بخوانید: ۶ دلیل برای آنکه باید از قفل های اثر انگشتی استفاده نماییم.

قفل کارتی

یکی دیگر از انواع محبوب قفل دیجیتال، قفل کارتی است. در ابتدا استفاده از قفل کارتی در بین هتلداران بسیار مرسوم بود و به همین علت به عنوان قفل هتلی شناخته میشد اما امروزه این نوع قفل را در مکان های دیگر نیز میتوان دید. قفل های کارتی از سیستم RFID بهره میبرند که نوعی سیستم تبادل اطلاعات به وسیله امواج الکترومغناطیسی است.

روش استفاده از قفل کارتی همانند دیگر انواع قفل هوشمند یا دیجیتال بسیار آسان است و تنها کافی است که کارت را به قفل نزدیک نمایید تا با تبادل اطلاعات در کسری از ثانیه، قفل درب باز شود. در حال حاضر بسیاری از شرکت های بزرگ که تعداد کارمندان بالایی دارند، برای کنترل آسانتر آنان از این نوع قفل استفاده میکنند. حتی اگر به تازگی از مراکز تفریحی یا باشگاه های ورزشی استفاده کرده باشید، احتمالا در این مراکز با قفل های کارتی روبرو شده اید؛ زیرا مالکان این مراکز نیز این نوع قفل را به قفل های کلیدی ترجیح میدهند.

ویژگی های قفل کارتی

قفل کارتی

در واقع قفل های دیجیتال مانند قفل کارتی به یک دلیل بزرگ یعنی برقراری امنیت تولید شده اند و باید مهمترین ویژگی قفل کارتی را در امنیت بالاتر آن دانست. کارت هایی که بازگشایی این نوع قفل دیجیتال به واسطه آنها صورت میگیرد، برخلاف کلید ها غیر قابل کپی کردن هستند و به هیچ وجه نمیتوان آنها را تکثیر نمود. در هنگامی که یکی از کارت ها گم شود، بدون نیاز به هزینه، دسترسی آن را میتوان غیر فعال نمود درصورتی که اگر شما کلید خود را گم نمایید، باید یا قفل یا قسمتی از آن را تعویض نمایید.

البته قفل کارتی را باید از تولید کنندگانی خریداری نمایید که تعداد کارت کافی در اختیار شما قرار دهند. به طور مثال تنسر لاک برای قفل های خود که از روش بازگشایی توسط کارت بهره میبرند، ۳۰۰ عدد کارت در اختیار خریدار قرار میدهد که این عدد کارت را در محصولات هیچ یک از تولید کنندگان مشاهده نخواهید نمود.

بیشتر بخوانید: با چشمی دیجیتال آشنا شوید.

قفل رمزی یا کارتی؟ کدام انتخاب مناسب تری است؟

به طور کلی قفل های رمزی و کارتی امنیت بسیار بالاتری نسبت به قفل های کلیدی دارند و این نکته سبب شده است تا آنها به گزینه های بسیار قابل اعتمادی برای به کارگیری بر روی درب منازل یا دیگر اماکن تبدیل شوند اما این نکته که کدام به درد ما میخورد، شاید برای بسیاری از افراد واضح نباشد.

هر کدام از قفل های رمزی و کارتی ویژگی های خاص خود را دارند و نیاز و خواسته اصلی کاربر میتواند نشان دهد که کدام ویژگی ها برای او مناسب تر است. به طور مثال افرادی که به طور کلی با حمل کردن وسیله ای مانند کلید یا کارت مشکل دارند، بهتر است از قفل های رمزی استفاده نمایند. در مقابل نیز بسیاری از افراد به خاطر سپردن رمز برایشان مشکل است و احتمال دارد رمز عبور قفل را فراموش کنند که پیشنهاد میشود آنها قفل کارتی را در اولویت قرار دهند.

در نهایت قرار است که این قفل های دیجیتال، بازگشایی درب را برای شما آسانتر نمایند تا مشکلات کار کردن با قفل های کلیدی از بین رود. به همین دلیل در هنگام خرید، علاقه و نیاز خود را مدنظر قرار دهید تا تجربه شیرین و جذاب استفاده از قفل های دیجیتال برای شما دوچندان شود.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که امروزه تولید کنندگان کمتر به سمت تولید قفل های دیجیتال با یک روش بازگشایی مشخص میروند و با کمی جست و جو متوجه خواهید شد که درحال حاضر خواسته کاربران، قفل های دیجیتال با چندین قابلیت بازگشایی است. به همین خاطر تولید کنندگان قفل هایی را تولید نمودند که از روش های بازگشایی متفاوت مانند رمز عبور، کارت، اثر انگشت و … به صورت همزمان بهره میبرند.

با خرید این نوع قفل های دیجیتال، دیگر هیچگونه دغدغه ای از بابت روش بازگشایی قفل خود نخواهید داشت و با استفاده از روش بازگشایی دلخواه خود، میتوانید اقدام به باز نمودن قفل نمایید. شما برای خرید هر کدام از انواع قفل دیجیتال مانند قفل رمزی یا کارتی، میتوانید از محصولات تنسر لاک دیدن فرمایید. تنسر لاک برندی بسیار نام آشنا در صنعت قفل محسوب میشود و با تولید قفل های دیجیتال و هوشمند، توانسته است اعتبار ویژه ای به کشور ایران در زمینه تولید این نوع قفل ها ببخشد.

شما برای آشنایی بیشتر با محصولات تنسر لاک یا دریافت مشاوره رایگان، میتوانید با کارشناسان تنسر لاک، تماس حاصل نمایید.